Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.12.2020 do 08.03.2021

 

Zájmové období od 1. prosince 2020 do 8. března 2021 bylo charakteristické mírnými povětrnostními podmínkami s průměrnými teplotami vzduchu, které překračovaly dlouhodobý průměr o 1°C až 4°C. K nadprůměrným teplotním sumám přispěly hlavně mírné teploty na konci února. Mírnou zimu přerušily dvě vlny chladného počasí, které se objevily v lednu a v únoru. Během druhé lednové dekády a v polovině února teploty lokálně klesaly až na -20 ⁰C. Na většině území předcházelo chladnému období sněžení, které zajišťovalo dostatečnou sněhovou pokrývku a zabraňovalo vážnému poškození plodin. Následné tání v důsledku výrazného oteplení pomohlo obnovit půdní vlhkost. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Pomalu začínají jarní práce.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 3. 2021
pro
BE
Belgie
Nejpozoruhodnějším rysem zájmového období (od 1. prosince do 8. března) byl mimořádně silný teplotní kontrast v únoru. Druhý únorový týden byl jedním z nejchladnějších od roku 1979, i když zřídka teploty klesly pod -12 ° C. Třetí a čtvrtý týden patřily mezi nejteplejší. Jinak kolísaly teploty kolem průměru, což v celkovém součtu vedlo k mírně nadprůměrným hodnotám. Kumulativní srážky byly také nadprůměrné, podobně jako v loňském roce. Druhá polovina února a začátek března 2020 byly hodně deštivé, letos však byly podstatně sušší než obvykle. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Únorová vlna chladného počasí nezpůsobila významné škody, a to díky sněhové pokrývce. To také omezilo potenciální tlak škůdců a zlepšilo strukturu těžkých jílovitých půd. Následné teplé a relativně suché počasí podpořilo opětovný růst a umožnilo zemědělcům aplikovat první dusíkatá hnojiva. Polní přípravy výsevu jarních plodin začaly dobře. Někteří zemědělci již začali se setím cukrové řepy a brambor.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).