Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2021 do 25.05.2021

 

Zájmové období (od 1. dubna do 25. května) bylo v porovnání s historickými záznamy jedno z nejchladnějších, ne-li nejchladnější vůbec. Vyskytovaly se i četné noční mrazy, které mohly mít lokální vliv na plodiny. Anomálie chladného dubnového počasí zpomalila fenologický vývoj zimních plodin, který byl díky mírným zimním podmínkám pokročilý. Na mnohých místech je také hlášena nízká akumulace biomasy. V průběhu dubna a května napadly nerovnoměrné, mnohdy intenzivní srážkové úhrny, díky kterým je úroveň půdní vlhkosti uspokojivá. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Prognózy výnosů v této fázi sezóny většinou odpovídají historickým trendům. Aby byla prognóza udržena na dobré úrovni, bylo by v nadcházejících týdnech zapotřebí více srážek a přiměřených teplotních podmínek.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 5. 2021
pro
ME
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE