Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.02.2023 do 17.03.2023

 

V průběhu zájmového období bylo zaznamenáno velmi proměnlivé počasí, jak u teplot vzduchu, tak u srážkových úhrnů. Na zimu vysoké teploty často střídaly krátké mrazy. Srážky byly na mnohých místech bohaté a naopak jinde ani zdaleka nedosahovaly průměru. I přesto jsou plodiny po zimě obecně v dobrém stavu. Žádná z monitorovaných zemí nezaznamenala poškození mrazem a ani větší výskyt chorob či škůdců. V mnohých zemích však rostou obavy z nízkého obsahu půdní vlhkosti a dostupnosti potřebného množství vody pro správný růst a vývoj plodin. Téměř všude začalo setí jařin. Prognózy výnosů zatím odpovídají historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 27. 3. 2023

    Aktuální riziko výskytu škůdců, Agrorisk.cz

    ZDEnajdete shrnutí aktuálních rizik výskytu škůdců ovocných stromů. V nejbližších dnech Agrorisk (www.agrorisk.cz) očekává, že podmínky počasí umožní napadení porostů třemi druhy škůdců a je tedy na zvážení použití ochranných opatření.
    Vývoj a předpověď jednotlivých rizik můžete dále sledovat na AgroRisk v sekci Ovocné stromy, předpověď je dostupná na úrovni katastru, který je možné si volit např. kliknutím do mapy. Na stránkách Agrorisku najdete i další biotická i abiotická rizika na různých zemědělských plodinách. K jednodušší orientaci slouží návod na použití Agrorisku, který najdete v horní části obrazovky v červené lince.

  • 21. 3. 2023

    Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru

     Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a koordinátor projektu InterSucho.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.