Index půdní vláhy


                    
0102030405060708090100
Modelovaná půdní vlhkost v %

Aktuální stav sucha ve střední Evropě

 

v neděli 4.11.2018 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 28.10.2018 do neděle 4.11.2018 ráno)
 

Jih sledovaného území se nadále vyznačuje obecně lepší než obvyklou kondicí vegetace byť pozorujeme zřetelné zhoršení v jihovýchodním kvadrantu celé oblasti. Velmi dobrá kondice vegetace je stále pozorována na východě domény v pásu států od Běloruska na severu po Ukrajinu na jihu a také téměř celé Polsko. Po neobvykle suché sezóně se projevuje vliv nedostatku vláhy zejména v Německu ve východní Francii a v Čechách, nicméně na našem území se situace výrazně zlepšila. Kondice vegetace v ČR je v nejhůře postižených regionech o 25 % horší než je obvyklé.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 4. 12. 2023

    Chumelí a mrzne, takže globální oteplování je výmysl. Proč to není pravda

    S časně prosincovým chumelením a mrazy se v Česku objevily hlasy zpochybňující klimatickou změnu a globální oteplování. Klimatolog Pavel Zahradníček sleduje, jak se mění podnebí v Česku, a říká jasně:„Zima v Česku se krátí.“
    Rozhovor pro seznamzpravy.cz s Pavlem Zahradníčkem k přečtení ZDE.

  • 12. 10. 2023

    Kvalita a výnos piva se díky projevům klimatické změny zhoršuje

    Růst teplot a stále častější sucha vedla a povedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. S výnosem se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva. To jsou hlavní výstupy z právě publikované práce vědců z CzechGlobe ve vědeckém periodiku Nature Communications. Kvalita piva a negativních dopadů klimatické změny na něj je tak nyní předmětem zájmů řady tuzemských i zahraničních médií.