Index půdní vláhy


                    
0102030405060708090100
Modelovaná půdní vlhkost v %

Aktuální stav sucha ve střední Evropě

v neděli 02.06.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 26.05.2019 do neděle 02.06.2019 ráno)
 

Lepší než obvyklou kondicí vegetace nacházíme na západě i východě území a po uplynulém týdnu i ve středu domény. Nicméně některé oblasti střední Evropy a Alp vykazují výrazně horší kondici vegetace než je obvyklé. Mezi-týdně se kondice vegetace zlepšila zejména ve středu domény (Česko část Maďarska, Rakousko i Slovisko). Na druhé straně ke zhoršení oproti minulému týdnu došlo na severozápadě sledovaného území a absolutně je horší zvláště na severu Polska a Německa. Horší než obvyklá je hlášená kondice vegetace v Alpách, Karpatech i Apeninách je však dána nikoliv nedostatkem vláhy, ale nižším než obvyklými teplotami.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 27. 3. 2023

    Aktuální riziko výskytu škůdců, Agrorisk.cz

    ZDEnajdete shrnutí aktuálních rizik výskytu škůdců ovocných stromů. V nejbližších dnech Agrorisk (www.agrorisk.cz) očekává, že podmínky počasí umožní napadení porostů třemi druhy škůdců a je tedy na zvážení použití ochranných opatření.
    Vývoj a předpověď jednotlivých rizik můžete dále sledovat na AgroRisk v sekci Ovocné stromy, předpověď je dostupná na úrovni katastru, který je možné si volit např. kliknutím do mapy. Na stránkách Agrorisku najdete i další biotická i abiotická rizika na různých zemědělských plodinách. K jednodušší orientaci slouží návod na použití Agrorisku, který najdete v horní části obrazovky v červené lince.

  • 21. 3. 2023

    Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru

     Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a koordinátor projektu InterSucho.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.