Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2010


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 20.5. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 13.5. do nedele 20.5. ráno)

 

Mapa intenzity sucha vyjadruje porovnanie aktuálneho nasýtenia pôdy s rovnakým obdobím za posledných 50 rokov a hodnotí mimoriadnosť vzniknutej situácie.

Miera INTENZITY SUCHA (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v povrchovej vrstve dosahuje úroveň výrazného sucha v Slovenskom Rudohorí a na Gemeri. Približne polovica plochy Slovenska je už bez rizika, takže situácia sa v tejto vrstve podstatne zlepšila. V hlbšej vrstve sa veľké zmeny neudiali. Extrémne sucho stále pokračuje na severe, severozápade, krajnom východe, či v Slovenskom Rudohorí. V celom pôdnom profile je výrazné až výnimočné sucho stále na severozápade, v oblasti Žiliny, ďalej zasahuje veľkú časť Slovenského Rudohoria, najmä Revúcku vrchovinu, Sihliansku a Muránsku planinu. Výnimočné sucho je aj v belianskej časti Tatier, Levočských a Volovských vrchoch. Bez rizika sucha je najmä Zemplín, ale aj Abov, Veľká Fatra a okolie, a krajný juhozápad.

Viac informácií

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 10. 2020

  Klimatolog: Půda je nasycená a už nedokáže přijímat další vodu, takže odtéká do řek

  Deště z uplynulých dní nasytily povrchovou vrstvu půdy v České republice až do hloubky 40 centimetrů. Na Moravě a Českomoravské vrchovině je zcela nasycena dokonce i hlubší vrstva. Takto nasycená půda je velkým rizikem pro vznik povodní, řekl klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček.
  Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.
  Článek sdílí i náš tweet, kde jsou pravidelně přinášeny nové informace. Odkaz do Twitteru ZDE.

  Tématu se věnovala také další média:
  Novinky.cz,
  Seznam Zprávy.cz,
  Zemědělský svaz ČR,
  CNN Prima News,
  MoneyMAG.cz,
  Naše voda.
   

 • 8. 10. 2020

  Webseminář pro Agrární komoru ČR

  Dne 08. 10. 2020 se uskutečnil webseminář pro Agrární komoru s názvem „Rozvoj zemědělství a venkova, dopady sucha na krajinu“, kde jako lektoři vystoupili Ing. Lenka Bartošová, Ph.D., doc. Petr Hlavinka a prof. Zdeněk Žalud. Jejich prezentace budou umístěny na webu AK ČR (http://www.akcr.cz/) a abstrakt semináře uveřejněn v časopisu Zemědělec a Agrobáze.