Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2010
- bez rizika sucha
- S0 snížená úroveň půdní vláhy
- S1 počínající sucho
- S2 mírné sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výjimečné sucho
- S5 extrémní sucho
Aktuálny stav sucha na Slovensku
v nedeľu 2.1.2022 o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 27.12.2021 do nedele 2.1.2022 ráno)
Miera INTENZITY sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je na úrovni začínajúceho až mierneho sucha na juhu západného a stredného Slovenska. Mierne sucho je stále v oblasti Krupinskej planiny. Bez rizika sucha je 85 % územia. V povrchovej vrstve je len ojedinele na juhu Podunajskej nížiny znížená úroveň pôdnej vlahy. V hlbšej vrstve je mierne až výnimočné sucho lokálne na juhu stredného a západného Slovenska. Výnimočné sucho je v okolí Nových Zámkov a Komárna.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
27. 3. 2023
Aktuální riziko výskytu škůdců, Agrorisk.cz
ZDEnajdete shrnutí aktuálních rizik výskytu škůdců ovocných stromů. V nejbližších dnech Agrorisk (www.agrorisk.cz) očekává, že podmínky počasí umožní napadení porostů třemi druhy škůdců a je tedy na zvážení použití ochranných opatření.
Vývoj a předpověď jednotlivých rizik můžete dále sledovat na AgroRisk v sekci Ovocné stromy, předpověď je dostupná na úrovni katastru, který je možné si volit např. kliknutím do mapy. Na stránkách Agrorisku najdete i další biotická i abiotická rizika na různých zemědělských plodinách. K jednodušší orientaci slouží návod na použití Agrorisku, který najdete v horní části obrazovky v červené lince. -
21. 3. 2023
Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru
Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a koordinátor projektu InterSucho.
Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.