Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 11. 4. 2022

    Zdražení jídla v minulosti vedlo k revolucím, varuje v reakci na vysoké ceny pšenice Miroslav Trnka

     Podcast Vinohradska12 na irozhlas.cz s Miroslavem Trnkou z Ústavu výzkumu globální změny na Akademii věd o vysokých cenách pšenice. Co za ně může? Válka, ale i sucho.
    Celý podcast pro irozhlas.cz k poslechnutí a přečtení ZDE.

  • 8. 4. 2022

    Miroslav Trnka hovoří o produkci pšenice pro iRozhlas

    „Sucho nebo válka samy o sobě obvykle nezpůsobí tak dramatický propad celosvětové produkce pšenice, aby se to muselo promítnout do zvyšování cen. To způsobuje až následná reakce trhu,“ říká pro server iROZHLAS.cz Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny na Akademii věd České republiky.
    ​„Vstupujeme do éry, kdy je sucho významným cenotvorným prvkem. Současně vidíme, že změny klimatu zvyšují riziko vzniku sucha v oblastech, kde se pšenice pěstuje,“ pokračuje Trnka.
    Celý článek k přečtení pro irozhlas.cz ZDE.

  • 30. 3. 2022

    Jednoduchá řešení sucha nejsou, zemědělci musí inovovat, říká Trnka

    „V krajině probíhá několik různých procesů, které celkově přispívají k větší zranitelnosti suchem a také povodněmi, než jak tomu bylo v minulosti. Zemědělství, lesnictví a vodohospodářství jsou oblasti, které nejvíce ovlivňují schopnost krajiny a půdy zadržovat vodu,“ říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe. Poslechněte si rozhovor v podcastu Kontext ZDE.

  • 29. 3. 2022

    Březnové počasí přineslo několik rarit. Duben bude jiný, odstartuje srážkami a prudkým ochlazením

    S nadprůměrnými teplotami a slunečním svitem je konec. S koncem měsíce počasí potemní. Čeká se razantní pokles teplot, příchod oblačnosti a s ní spojených srážek, někde i sněhových. „Na mnoha místech v březnu zatím spadlo jen do pěti milimetrů srážek. V lepším případě mezi pěti až deseti mm a nad touto hranicí spadlo více srážek jen na severní Moravě,“ říká Pavel Zahradníček z CzechGlobe.
    Článek pro lidovky.cz s Pavlem Zahradničkem, Zdeňkem Žaludem a Miroslavem Trnkou k přečtení ZDE.

  • 28. 3. 2022

    Sucho ve světě i v Česku

    V jakých místech světa je sucho největší problém? Je jedinou příčinou sucha klimatická změna? Jaké a kde jsou v Česku projevy sucha? Jak sucho ovlivňuje kvalitu podzemní a povrchové vody? Odpovědi na tyto otázky najdete v rozhovoru, který poskytl profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe Studiu 6 ČT24.
    Rozhovor na ČT 24 ke zhlédnutí ZDE.

  • 18. 3. 2022

    Vystoupení na semináři pro MZe

    Dne 17.3.2022 vystoupil prof. Michal V. Marek, prof. Miroslav Trnka a prof. Zdeněk Žalud na semináři pro Ministerstvo zemědělství ČR.
    Vědci představili Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a to v prioritních oblastech (zemědělství, lesní hospodářství či vodní režim v krajině, vodní hospodářství a dostupnost vody).

     

  • 17. 3. 2022

    Velké sucho teď nikde není

    Podle vědce Miroslava Trnky z Akademie věd přibývá oblastí s menší vlhkostí půdy, na dlouhodobý odhad pro tuto sezonu je ale příliš brzy. Nebýt přehrad, polovina obyvatel by neměla co pít, říká Miroslav Trnka z Ústavu Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

    Jak jsme na tom letos v Česku se suchem? Jaké jsou prognózy pro tuto sezonu? Jak vypadá prognóza na další roky? Nejen na tyto otázky odpovídá Miroslav Trnka v rozhovoru pro MF Dnes. 
    Článek k přečtení ZDE.

  • 14. 3. 2022

    Obavy zemědělců ze sucha

    Zemědělci vstupují do sezóny s obavami. Profesor Zdeněk Žalud komentuje aktuální stav půdního profilu.
    Reportáž ke zhlédnutí na webu cesketelevize.cz ZDE (stopáž od 20:00).