Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 16. 4. 2020

  Po zimě, která nebyla, je Zlínský kraj na suchu. Pokud nezaprší, musí se vodou šetřit

  „Ve Zlínském kraji se nám bohužel rozvíjí sucho a to bohužel v povrchové vrstvě půdy do 40 centimetrů, kopíruje situace vesměs v celé republice. Dále jsme pozorovali pod normální stav jak povrchových tak podzemních vod.“ říká v rozhovoru s redaktorkou Andreou Kratinovou klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie Věd.
  Rozhovor na irozhlas.cz k přečtení ZDE.

 • 15. 4. 2020

  Sucho už v dubnu. Vodu v krajině neumíme zadržet

  Komentář k aktuální situaci půdního sucha je zveřejněn na portálu aktualne.cz. Pro zhodnocení současného stavu je využit i portál intersucho.cz.
  Více k přečtení ZDE.

 • 14. 4. 2020

  Jarní mrazy zničily úrodu ovoce v ČR

  Letošní úrodu ovoce v Česku výrazně zdecimovalo několik vln jarních mrazů. Zatím poslední mohou přijít ještě v noci na středu. Podle bioklimatologa Zdeňka Žaluda z vědeckého týmu projektu InterSucho modely vývoje klimatu předpokládají, že okolo poloviny tohoto století bude běžné, že mrazy poškodí přírodu na jaře každý druhý rok, řekl ČTK.
  Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.

 • 7. 4. 2020

  Sucho se vrací. Na jaře je nedostatek vláhy problém

  „Bohužel to vypadá, že sucho nám nastupuje ve velkém a nebude se na tom v příštích dnech příliš měnit. Prozatím to nevypadá, že bychom se měli dočkat nějakých výraznějších srážek,“ uvádí analytička Monika Bláhová z portálu Intersucho.cz.
  Celý článek pro ekolist.cz k přečtení ZDE.

 • 6. 4. 2020

  Počasie bude ako maľované, môže ho pokaziť dážď?

  I na Slovensku je používán portál Intersucho. Stav půdního sucha byl prezentován v reportáži na portálu Pravda.
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

 • 27. 3. 2020

  Zemědělské sucho se začne v Česku rychle rozšiřovat

  „Nyní není nasycení a deficit nijak tragický. Ale vegetace začala letos kvůli teplé zimě a brzkému příchodu jara spotřebovávat vodu brzy a zásoby se tak velmi rychle vyčerpají,“ upozorňuje profesor Miroslav Trnka.
  Celý článek k přečtení na ČT24 ZDE.

 • 25. 3. 2020

  Výhled je poměrně pesimistický. Zemědělské sucho se podle vědců začne v Česku rychle rozšiřovat

   „Výhled je poměrně pesimistický, protože v předpovědi na devět dnů slibuje trochu srážek jen jeden model, ostatní jsou bez nich. A dlouhodobá předpověď na jeden měsíc počítá s průměrnými teplotami a průměrnými až podprůměrnými srážkami,“ říká Miroslav Trnka z CzechGlobe.

  Do jaké míry se sucho rozvine v dalších týdnech a během jara, záleží na množství srážek. „Nyní není nasycení a deficit nijak tragický. Ale vegetace začala letos kvůli teplé zimě a brzkému příchodu jara spotřebovávat vodu brzy, a zásoby se tak velmi rychle vyčerpají,“ upozorňuje Miroslav Trnka.

  Článek k přečtení na irozhlas.cz ZDE.

 • 21. 3. 2020

  Mapy intersucha v Událostech ČT24

  Na mapách intersucha byl prezentován stav sucha v únoru a nyní na počátku astronomického jara. 
  Reportáž ke zhlédnutí v Událostech na ČT24 dne 20.3.2020 ZDE.

 • 9. 3. 2020

  Rozhovor Pavla Zahradníčka pro Radio R

  Rozhovor s klimatologem Pavlem Zahradníčkem v pořadu České Bahno o podobách, jaké bude mít změna klimatu v České republice v dalších několika desetiletích, jak se na dopady můžeme připravit, ale také o změnách klimatu v celé historii Země je poslechnutí ZDE.

 • 9. 3. 2020

  Přednášky na veřejných i odborných akcích

  I na začátku roku 2020 proběhla řada přednášek pro praxi se zaměřením na sucho a dopady klimatické změny.

  Profesor Zdeněk Žalud vystoupil dne 14.1. na Ovocnářských dnech v Hradci Králové, dále na dvou akcích (21.1. a 4.2.) pro veřejnost na Masarykově demokratické akademii v Praze, na dvou seminářích (5.2. a 6.2.) pro pěstitele cukrové řepy v Bezně a Smiřicích, 11.2. na semináři VURV v Praze Ruzyni pro agronomy, 13.2. na semináři České společnost rostlinolékařské zaměřeného na ochranu rostlin v Opavě, 20.2. na šlechtitelsky zaměřeném semináři Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost Olomouc, 26.2. a 27.2. na dvou akcích zaměřených na nejširší veřejnost pořádaných Městskou knihovnou ve Zlíně a poslancem Marianem Jurečkou v Olomouci, 4.3. pro pěstitele cukrové řepy v Opavě a ten den i na semináři pro rostlinolékaře v Dolních Dunajovicích a 5.3. na semináři organizovaným ZD Mrákov.

  Dr. Pavel Zahradníček vystoupil dne 9. 1. s prezentací pro STUŽ Hradec Králové (Společnost pro trvale udržitelný život) „Očekávaná změna klimatu v České republice se zaměřením na Královéhradecký kraj“, 25. 2. prezentace pro studenty MU Geografický ústav Brno „Očekávaná změna klimatu v České republice", 3. 3. prezentace pro studenty VUT geodézie Brno „Očekávaná změna klimatu v České republice".

  Mgr. Monika Bláhová vystoupila dne 21. 1. v Jihlavě na Setkání GIS krajů a měst - prezentace portálu Intersucho zástupcům měst, 13. 2. v Bystřici nad Pernštejnem - prezentace portálu intersucho na Školkařských dnech 2020 a 3. 3. v Brně na Geodetických informačních dnech.