Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 19. 5. 2020

  Pavel Zahradníček na Českém rozhlase

  Aktuální stav sucha, množství srážek a možná opatření hodnotil Pavel Zahradníček pro Ranní Plus na Českém rozhlase. 
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (stopáž od 7:45 hod). 

 • 18. 5. 2020

  Chováme se jako za Rakouska-Uherska během průmyslové revoluce, říká bioklimatolog Miroslav Trnka

  Pětileté sucho, kterým Česko prochází, je v očích bioklimatologa Miroslava Trnky historicky ojedinělou anomálií, která vychází z globální klimatické změny. Chování státu v takové situaci považuje za zpozdilé. "Připomíná mi to postoj Rakousko-Uherska v první polovině 19. století. Tehdy už v Anglii 50 let běžela průmyslová revoluce, u nás se ale přemýšlelo nad tím, zda jsou parní stroje dobré a nakolik je využít. Myslím si, že budoucností našeho průmyslu jsou nízkoemisní technologie, a je v našem bytostném zájmu, abychom jejich nástup zachytili," upozorňuje Trnka.
  Celý článek k přečtení na ihned.cz ZDE.

   

 • 16. 5. 2020

  Miroslav Trnka ve švédské televizi

  Ve švédské národní televizi v hlavních zprávách 10.5.20 vystoupil iniciátor projektu Intersucho prof. Mirek Trnka s rozhovorem na téma 500leté sucho v ČR, mj. hovořil bezchybnou angličtinou.
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

 • 14. 5. 2020

  Na přehrady nelze zapomínat, ale jejich stavba není spásou, která sucho vyřeší

  Česko je zemí trpící nedostatkem vody, tvrdí odborníci. „Konečná tíha přizpůsobení se leží na každém z nás,“ konstatuje k současné situaci v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Pomůže výstavba přehrad? Jak je investováno na vládní úrovni do boje proti suchu? Jaká je strategie? Máme dostatek pitné vody? A kde se můžeme inspirovat?
  Více k přečtení pro lidovky.cz ZDE.

 • 13. 5. 2020

  Zdeněk Žalud v Odpoledních zprávách TV Seznam

  Profesor Zdeněk Žalud komentuje současnou situaci sucha pro TV Seznam.
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE, stopáž od 13:13, konkr. 16:12.

 • 12. 5. 2020

  Miroslav Trnka ve Studiu 6 ČT24

  Prof. Miroslav Trnka pro ČT24 hovoří o aktuálních deštích a stavu půdního sucha. Pomohly deště plodinám? Jak se zmírní sucho?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž 1:52:30).

 • 11. 5. 2020

  Přehrady nás zachraňují, ale Orlík už nikdo nevybuduje, říká odborník na sucho

  Profesor Zdeněk Žalud je jedním z představitelů projektu Intersucho. V rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje, jak by se měl změnit systém zemědělských dotací, aby Česko nevyschlo.
  Rozhovor k přečtení na seznamzpravy.cz ZDE.

 • 11. 5. 2020

  Zemědělské sucho se rozšířilo na 98 procent území. Deště mnoha regionům nepomohou

  „Ode dneška nás ovlivní výrazná studená fronta, která přinese více srážek a také zásadní ochlazení. V následujících deseti dnech modely předpokládají úhrny nejčastěji od 15 do 30 milimetrů, lokálně i okolo 50 milimetrů. Očekávané deště budou mít pozitivní efekt na půdní sucho, ale prakticky jen do vrstvy 40 cm, kde se převážně v Čechách dosytí půdní profil na obvyklé hodnoty. Naopak na Moravě bude přetrvávat snížená dostupnost půdní vláhy a místy i výrazně. V hlubších vrstvách se stav prakticky nezmění a bude v nich převládat výrazné až extrémní sucho,“ uvedl Pavel Zahradníček.
  Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
  Zpráva byla převzata i dalšími médii:
  lidovky.cz,
  24zpravy.com,
  idnes.cz.
   

 • 9. 5. 2020

  Debata na téma Vyprahlé Česko

  Prof. Miroslav Trnka, Tomáš Etzler a Daniel Pitek debatují o katastrofickém suchu a jeho dopadech.
  Celá debata ke zhlédnutí na Meltingpotu ZDE.
   

 • 7. 5. 2020

  Stream přednášky "Sucho - hrozba naší krajiny"

  Co je vlastně sucho? Jak vzniká? A co může proti suchu udělat každý z nás? V přednášce odpovídá profesor Zdeněk Žalud z Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

  Záznam přednášky ke zhlédnutí ZDE.