Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 10. 7. 2019

  Náš Twitter boduje

  Údaje z Twitteru Intersucha byly převzaty pro článek o pravomocích komisí, které budou mít významné kompetence v době sucha.

  Sledujte náš Twitter a buďte s námi ve spojení!
  Článek k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 10. 7. 2019

  Portál Intersucho monitoruje stav sucha nejen na polích, ale i v lese

  Projekt Intersucho již sedmým rokem sleduje stav sucha a jeho dopadů v České republice. Zatím pomáhal
  především českým zemědělcům vidět lépe problematiku sucha nejen v místě jejich katastru, ale i v širším
  regionu a také reagovat při pěstování plodin na očekávanou situaci na trhu vzhledem k předpokládané úrodě
  ve sledovaných zemích střední Evropy. Údaje, získávané z každotýdenních hlášení zapojených respondentů,
  jsou mimo jiné využívány pro uplatnění kompenzací za ztráty způsobené suchem. Doposud se tato data
  uplatňovala pouze pro újmy na produkci zemědělských plodin. Upravený dotazník a sběr dat vyhodnocující
  projevy sucha na lesních porostech jsou nyní připraveny i pro respondenty z řad lesnických subjektů.

  Článek, který byl uveřejněn v časopisu Lesnická práce, k přečtení ZDE.

 • 9. 7. 2019

  Hostem Ranního Plus na CRo byl Miroslav Trnka

  Extrémní sucho se rozpíná po České republice. Podle projektu Intersucho teď trápí polovinu země. Jak to zastavit?
  Prof. Miroslav Trnka k poslechnutí na rádiu Plus ZDE (od 7:10).

 • 8. 7. 2019

  Extrémní sucho je v polovině republiky, praská i půda v podhůří Beskyd

  Extrémní sucho už zasáhlo přes polovinu území České republiky. Jeho přímé projevy už jsou znát i tam, kde dosud nebyly tolik patrné. Například v podhůří Beskyd, kde se začaly objevovat rozsáhlé a hluboké praskliny na travnatých pastvinách. Komentáře k situaci od Pavla Zahradníčka a Petra Hlavinky včetně celého článku na idnes.cz k přečtení ZDE.

 • 8. 7. 2019

  Extrémní sucho je na polovině území republiky, bude se šířit

  Extrémním suchem je zasažena polovina České republiky. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho jím trpí celé Čechy a severovýchodní Morava. Extrémním a výjimečným suchem je dohromady postiženo 63 procent území.
  Článek k přečtení na ČTK ZDE.

 • 8. 7. 2019

  S Miroslavem Trnkou o aktuálním suchu ve Studiu ČT24

  Extrémní sucho trápí polovinu území České republiky. O aktuální situaci v rozhovoru pro Studio ČT24 hovoří Miroslav Trnka. Současně uvádí, že situace se bude v nejbližších dnech zhoršovat a zlepšit by ji mohla studená fronta, která by o víkendu měla přinést očekávané srážky.

  Kolik v půdě chybí vody? Co způsobuje relativně dobrou kondici plodin? Jak dopadne zemědělské sucho na zemědělce? Které území je nejohroženější? Jak se určují stupně sucha a kdy začíná extrémní sucho? Jak letošní rok vypadá ve srovnání s tím loňským?
  Rozhovor je zhlédnutí ZDE (stopáž od 8:20 min).

 • 8. 7. 2019

  Pavel Zahradníček pro Zprávy ČT24

  Extrémním suchem je aktuálně zasažena víc než polovina našeho území. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho jím trpí celé Čechy a severovýchodní Morava. Situaci pro Zprávy ČT24 komentuje dr. Pavel Zahradníček.

  Komentář je ke stažení ZDE (stopáž od 5:52 min).

 • 5. 7. 2019

  Chybí nám osm měsíců srážek, letošek je ochutnávka toho, jak by to mohlo vypadat v roce 2050, říká vědec

  Předpověď, kterou ve čtvrtek vydal Český statistický úřad, se může zdát optimistická. Ukazuje, že sklizeň obilovin letos vzroste až o 8,5 procenta. Růstu obilí pomohly květnové deště. Na stavu sucha to však nic nemění, naopak se bude dál prohlubovat. "Na většině území máme v řádu několika desítek milimetrů méně vody, než by tam v tuto chvíli mělo být," říká Miroslav Trnka z Ústavu globální změny. Aby se stav podzemních vod vrátil do normálního stavu, muselo by přijít několik stovek milimetrů setrvalých mírných srážek.
  Článek k přečtení ZDE.

 • 3. 7. 2019

  Komentář Pavla Zahradníčka: Vlna veder je ukázkou, jak Česko postihne změna klimatu

  Pojďme lidem vysvětlovat změnu klimatu formou příkladu. Neříkejme, že se otepluje o 1 až 2 °C za 100 let. Ale ukazujme změnu právě na příkladu vlny veder. Poté budou lidé z měst problém více chápat. Lidé z praxe, jako zemědělci či lesníci, už nápovědu nepotřebují − vidí sami, co se děje. Pozorují změny na polích a v lesích, sčítají škody a hledají možnosti adaptace. Pojďme tedy ukazovat tyto změny v přírodě i ostatním občanům, politikům a úředníkům namísto předvádění grafů se změnou o 1,5 °C. Poté možná budeme mít místo betonových náměstí krásné zelené plochy, kde se nám bude klimatická změna lépe přežívat.

  To uvádí na závěr svého komentáře k aktuální vlně veder, která postihla velkou část Evropy a na mnoha místech padaly historické rekordy.
  Komentář je k přečtení ZDE.

 • 2. 7. 2019

  Sucho trápí celou republiku

  Ve srovnání s dlouhodobým průměrem byl ke včerejšku nějaký stupeň sucha asi na 90 % území České republiky. Asi na 40 % území je extrémní sucho. Dopady sucha se dle zpravodajů portálu Intersucho projevují také na zemědělské produkci. Podrobný komentář k aktuálnímu stavu sucha naleznete v reportáži České televize odvysílané v rámci pravidelného večerního zpravodajství.

  Odkaz na zhlédnutí reportáže ZDE