Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 28. 12. 2020

  Data z Intersucha ve Vědě 24

  V pořadu ČT24 "Věda 24 - souhrn 2020", který se věnoval mj. i  celosvětovému klimatu (teploty, požáry, hurikány), byly zařazeny informace o ústupu sucha v ČR vč. dat z Intersucha.
  Ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (stopáž 51:20).

 • 18. 12. 2020

  O zimě a bílých Vánocích pro ČRo

  Klimatolog Pavel Zahradníček mluvil pro Český rozhlas o zimě, sněhu a bílých Vánocích. Jak budou vypadat české zimy v budoucnosti?
  Celý rozhovor k poslechnutí ZDE (čas v 8:40).

 • 14. 12. 2020

  Planeta v nouzi

  V klimatickém speciálu Planeta v nouzi portál aktualne.cz prezentuje vývoj sucha v České republice.
  Ke zhlédnutí Palmerův index intenzity sucha více informací ZDE (vpravo dole kliknout na MENU a poté na "Sucho v Česku".

 • 8. 12. 2020

  Pavel Zahradníček hostem v Horizontu ČT24

  Nejteplejší listopad za historii měření, v Evropě bylo průměrně tepleji skoro 1 °C než v posledních dekádách. Klimatolog Pavel Zahradníček hovoří o klimatických extrémech - o suchu a povodních.
  Rozhovor ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (stopáž od 19:28).

 • 7. 12. 2020

  Nejteplejší listopad v historii měření

  Listopad byl globálně nejteplejším měsícem v historii měření, vyplývá to ze zprávy COPERNICUS pro klimatické změny. Celosvětově byl listopad o 0,8 °C teplejší než průměr za roky 1981-2010.

  Aleš Farda, Ph.D, člen týmu Intersucho, hovořil pro Studio ČT24 mj. o datech služby COPERNICUS, globálním oteplování, jevu La Niňa, požárech či poklesu emisí v letošním roce. Jak se to projeví v budocím vývoji?
  Celý rozhovor pro ČT24 k dispozici ZDE (stopáž od 18:20).

 • 4. 12. 2020

  Pavel Zahradníček vystoupil na webináři Ekoinovačního fóra

  Dne 3. 12. 2020 se konal webinář Ekoinovačního fóra: Boj proti suchu - zelená města a inovativní zemědělství.
  Pavel Zahradníček, Ph. D, člen týmu Intersucho, vystoupil s tématem: Od trendu k suchu, přes diagnostický a informační systém Intersucho, po vývoj adaptačních opatření.

  Prezentace ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 12:30 min)

 • 30. 11. 2020

  Mapy intersucha v Událostech ČT24

  Letošní časté deště zvýšily zásoby podzemní vody. V některých lokalitách na jižní Moravě hladina stoupla i o víc než půl metru – výrazně nad třicetiletý průměr.
  Reportáž ČT24, ve které jsou zobrazeny a komentovány mapy Intersucha, k dispozici ZDE.

 • 25. 11. 2020

  Dlouhodobé sucho v Česku je dočasně zažehnané

  Sucho, s nímž se Česká republika v posledních letech dlouhodobě potýkala, je momentálně minulostí. Srážkově nebývale bohatý říjen i celkové rozložení srážek v průběhu letošního roku zapříčinily, že v posledních dvou měsících je situace normální.
  Celý článek vycházející z dat portálu intersucho.cz k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

 • 9. 11. 2020

  Déšť pomohl, ustoupil kůrovec i sucho. Ale rozhodnou až příští měsíce, říkají experti

  "Hodně nadprůměrné srážky dokázaly tu aktuální situaci natolik zlepšit, že z pohledu meteorologa rozhodně již není možné mluvit o suchu, i když z dlouhodobého hlediska klimatologie jsme stále v sušším období," říká klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho.

  Po pěti letech dramatického sucha se chýlí ke konci deštivější rok, shnující článek k přečtení na aktualne.cz ZDE.