Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 02. 10. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 25. 09. 2022 do neděle 02. 10. 2022 ráno)
 

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (25.9. – 1.10.2022) k nám proudil většinou chladný a vlhký vzduch ze západních směrů. Přeháňky se objevovaly aspoň na části republiky každý den. Na většině území republiky spadlo okolo 5-15 mm za týden. Na horách bylo samozřejmě zaznamenáno podstatně více srážek, na Šumavě například i přes 60 mm za týden. Počátkem týdne byly maxima ještě nad hranicí 15°C, ale poté se ochladilo na denní teploty okolo 12-15°C.
V dalších 10 dnech se dostaneme hlavně pod vliv tlakové výše, která přinese většinou teplé a bezesrážkové počasí. Půdní sucho se nebude ani za 10 dnů vyskytovat, ale půdní vlhkost bude klesat.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) není v současné době sledována.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se zlepšila a nyní zůstávají tři drobnější lokality sledovaného sucha a to v Podkrušnohoří, východně od Prahy a na Hané.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 1 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na větší části území pokračoval vzestup vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm v důsledku srážek, ve 40-100 cm byly změny vlhkosti malé. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na žádné stanici, v 10 až 50 cm je na 9 % stanic a v 50-100 cm na 10 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 58 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na35 % stanic a v 50-100 cm na 11 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Šumavě a v Beskydech, nižší na jihu Moravy, v severozápadních a východních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (25.9. – 1.10.2022) k nám proudil většinou chladný a vlhký vzduch ze západních směrů. Přeháňky se objevovaly aspoň na části republiky každý den. Na většině území republiky spadlo okolo 5-15 mm za týden. Na horách bylo samozřejmě zaznamenáno podstatně více srážek, na Šumavě například i přes 60 mm za týden. Počátkem týdne byly maxima ještě nad hranicí 15°C, ale poté se ochladilo na denní teploty okolo 12-15°C. Noční teploty klesaly pod 10°C po celý týden a ve středu a čtvrtek byly minima pod hranicí 5°C. Vítr byl během týdne proměnlivý. Větrnější dny byly v úterý, středu a v sobotu.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 12. 6. 2024

  Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

   V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
  Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

 • 10. 6. 2024

  Klimatolog Pavel Zahradníček hostem Interview ČT24

  Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha, byl hostem pořadu Interview ČT24. Celý díl ke zhlédnutí ZDE.