Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 09. 07. 2023 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 02. 07. 2023 do neděle 09. 07. 2023 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (2.7 – 8.7.2023) přes nás přešla zvlněná studená fronta a poté začal zesilovat příliv teplého vzduchu od jihu. Naprostá většina srážek byla pak vázána na přechod fronty a na ní vázaných bouřek. Ty se nakonec vyskytly většinou jen lokálně, takže na většině míst republiky jsme zaznamenaly úhrny do 5 mm/týden. V místech s výskytem bouřek (např. lokálně na jižní a severní Moravě) byly úhrny okolo 20 mm/týden. Během týdne se postupně oteplovalo s výjimkou čtvrtku, kdy se přechodně ochladilo.
V dalších 10 dnech se čekají nadprůměrné teploty vzduchu a srážky jen lokální z občasných bouřek. Díky tomu bude i v polovině července půdní sucho na celém území republiky, a to většinou v nejhorších kategoriích.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se v minulém týdnu výrazně změnila a prohloubila. Na většině území převažují nejvyšší kategorie sucha výjimečné a extrémní sucho.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se minulý týden mírně prohloubila v oblastech, kde již půdní sucho bylo sledováno.
Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max 99 % území (půdní profil 0–100 cm). Extrémní sucho se vyskytuje zhruba na 30 % území republiky.
Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území se výrazně snížily vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 cm na 51 % stanic, v 10 až 50 cm na 34 % stanic a v 50-100 cm na 16 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 2 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 5 % stanic a v 50-100 cm na 15 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách, nižší především v severozápadních, středních a východních Čechách, na jižní a střední Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (2.7 – 8.7.2023) přes nás přešla zvlněná studená fronta a poté začal zesilovat příliv teplého vzduchu od jihu. Naprostá většina srážek byla pak vázána na přechod fronty a na ní vázaných bouřek. Ty se nakonec vyskytly většinou jen lokálně, takže na většině míst republiky jsme zaznamenaly úhrny do 5 mm/týden. V místech s výskytem bouřek (např. lokálně na jižní a severní Moravě) byly úhrny okolo 20 mm/týden. Během týdne se postupně oteplovalo s výjimkou čtvrtku, kdy se přechodně ochladilo. V první polovině týdne byly maxima většinou do 25°C, v té druhé už se dostávaly i k 30°C. Noční teploty byly nejčastěji mezi 10-13°C. Vítr byl mírně silnější v první polovině týdne.

 

 

 
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 8. 4. 2024

  Pavel Zahradníček na ČT24

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

 • 4. 4. 2024

  Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

  Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

  Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

  Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

  Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.