Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 24. 03. 2024 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 17. 03. 2024 do neděle 24. 03. 2024 ráno)


Shrnutí:

V uplynulém týdnu (17.3 – 23.3.2024) bylo deštivé počasí hlavně o víkendu. Nejvíce srážek spadlo hlavně na východě a severovýchodě Moravy. Zde byly úhrny okolo 7-10 mm za týden. Podobně bylo zaznamenáno srážek i v Jeseníkách a nebo okolo Aše. Jinak většinou napršelo jen do 4 mm/týden. Počátkem týdne k nám proudil chladný vzduch a maxima se pohybovala od 5-10°C. Pak se oteplilo až na 15°C a v sobotu dokonce lokálně se dostaly teploty nad hranici 20°C. V noci bylo většinou chladno a teploty padaly i dost pod bod mrazu, což mohlo způsobit škody na vegetaci. V pátek a sobotu toto riziko pak pominulo, jelikož noci byly teplejší.
V dalších dnech se má oteplovat, což povede k vyššímu výparu vody z půdy a na půdní vláha se začne dostávat do významnějšího deficitu. To bude platit hlavně pro vrstvy do 40 cm. Škody mrazem s nízkým rizikem hrozí v úterý ráno, jinak by měly být noci a rána celkem teplá.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď , ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se v minulém týdnu mírně zvýšila a nyní je sledováno počínající sucho až mírné sucho v českých pohraničních pohořích a převážně v Čechách.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se vyskytuje sporadicky v pohraničních pohořích České republiky.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na max 20 % území (půdní profil 0–100 cm), oproti předchozímu týdnu se zvýšilo o cca 10 %. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu došlo především v Čechách ke snížení vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 a 10-50 cm na 7 % stanic a v 50-100 cm na 12 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 35 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 38 % stanic a v 50-100 cm na 32 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především ve vyšších polohách na severu území, nižší především na severozápadě Čech, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu

V uplynulém týdnu (17.3 – 23.3.2024) bylo deštivé počasí hlavně o víkendu. Nejvíce srážek spadlo hlavně na východě a severovýchodě Moravy. Zde byly úhrny okolo 7-10 mm za týden. Podobně bylo zaznamenáno srážek i v Jeseníkách a nebo okolo Aše. Jinak většinou napršelo jen do 4 mm/týden. Počátkem týdne k nám proudil chladný vzduch a maxima se pohybovala od 5-10°C. Pak se oteplilo až na 15°C a v sobotu dokonce lokálně se dostaly teploty nad hranici 20°C. V noci bylo většinou chladno a teploty padaly i dost pod bod mrazu, což mohlo způsobit škody na vegetaci. V pátek a sobotu toto riziko pak pominulo, jelikož noci byly teplejší. Průměrné rychlosti větru byly většinou velmi nízké a to mezi 1-2 m/s. Situace se změnil hlavně v sobotu, kdy naopak byly nárazy hlavně na Moravě i přes 20 m/s a způsobily pády stromů.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 8. 4. 2024

  Pavel Zahradníček na ČT24

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

 • 4. 4. 2024

  Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

  Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

  Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

  Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

  Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.