Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 14. 06. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 07. 06. 2019 do neděle 14. 06. 2020 ráno)
 

DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY se oproti předchozímu týdnu výrazně zlepšil. Největší rozdíl oproti minulému týdnu nastal v povrchové vrstvě (0–40 cm), nyní je zhruba 80 % v kladné odchylce. Menší deficit sledujeme v Českém středohoří a na Krnovsku.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se situace lehce zlepšila. Největší deficit pozorujeme i nadále v oblasti severozápadních Čech, Třeboňska, Plzeňska, na Moravě a ve Slezsku. Lépe jsou na tom nyní jihozápadní Čechy, Vysočina a Orlické hory. Aktuální vývoj je nadále znepokojivý v kontextu uplynulých let, kdy byl půdní profil v některých oblastech pouze v jedné sezóně z pěti nasycen dostatečně.
Posilování dlouhodobějšího deficitu v hlubších vrstvách potvrzují i stavy podzemní vody dle zpráv kolegů z ČHMÚ. Kategorie nadnormální stav vodních toků je sledován převážně v jižní polovině republiky, místy v Krkonoších a v povodí Labe. Normální stav je sledován spíše na Moravě, ve Slezsku a u západních hranic.
V celém profilu do 1 m se k 14. 06. vyskytuje deficit zhruba na 34 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 34 % území je deficit nejméně 10 mm, na 1 % území je deficit více než 40 mm.
 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE