Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 08. 08. 2021 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 01. 08. 2021 do neděle 08. 08. 2021 ráno)


STAV PŮDNÍ VLÁHY se minulý týden zvýšil a i nadále tak na téměř celém území panuje lepší stav. V povrchové vrstvě (0–40 cm) převažuje stav mírného přebytku na většině území. Neutrální stav je sledován v Krkonoších a jeho podhůří.
Stav půdní vláhy v hlubší vrstvě (40–100 cm) se změnil především na východní Moravě, kde je aktuálně situace už také v přebytku. Na většině území je stav také lepší než je pro tuto dobu obvyklé až na Jeseníky a menší drobné oblasti u hranic, jedná se však o velmi drobná místa.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ lze vodnost vodních toků rozdělit dvě poloviny. V jižní polovině republiky převládá nadnormální až výrazně nadnormální vodnost. V severní části republiky převažuje spíše normální stav, místy je nadnormální vodnost.
V celém profilu do 1 m se k 08. 08. vyskytuje deficit na cca 1 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 85 % území je kladná odchylka o více jak 20 mm, na více než 41 % území je kladný deficit dokonce o více jak 40 mm.

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 11. 2022

  Zhodnocení Evropského sucha a Přehled spouštěčů kůrovcové kalamity

  Vědecké týmy z evropských institucí publikovali článek Lessons from the 2018–2019 European droughts: a collective need for unifying drought risk management do vědeckého časopisu Natural Hazards and Earth System Sciencies. Celý článek, na kterém se podílel i prof. Miroslav Trnka, člen týmu Intersucho, je k přečtení ZDE.

  Kolektiv autorů pod prof. Brázdilem zveřejnil publikaci týkající se zhodnocení meteorologickým a klimatologických spouštěčů pro kůrovcovou kalamitu v České republice. Celý článek, na kterém se podílel i prof. Miroslav Trnka, člen týmu Intersucho, je k přečtení ZDE (Meteorological and climatological triggers of notable past and present bark beetle outbreaks in the Czech Republic).

 • 7. 11. 2022

  Zelené Česko. Výjimečný říjen poblouznil přírodu

  Přestože je začátek listopadu, příroda díky teplejšímu říjnu stále nepřešla do období vegetačního klidu. Skoro celý měsíc do Česka proudil teplejší vzduch od jihozápadu, na rozdíl od září, kdy se k nám dostával vzduch chladnější. 

  Co to znamená pro přírodu? Jaká je předpověď počasí na další dny?
  Na otázky Seznam Zpráv odpovídal člen týmu InterSucho Pavel Zahradníček.
  Celý článek k přečtení ZDE.

1. srpen 2021 / 30. týden

předchozí další stáhnout zavřít