Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 18.09.2019 do 29.10.2019

 

Během zájmového období probíhalo setí zimních plodin a sklizeň slunečnice, silážní kukuřice i kukuřice na zrno, brambor a cukrové řepy. Práce na poli byly často přerušovány nebo zpomalovány kvůli dešťovým srážkám, které ale byly prostorově a časově velmi různorodé. Srážkový deficit společně s obavou špatného klíčení, vzcházení a časného vývoje plodin stále hlásí mnoho zemí (např. Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bělorusko a Ukrajina). Výjimkou je Dánsko, kde byl pro změnu zaznamenán srážkový přebytek, který však v mnoha oblastech znemožnil výsev.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

29. 10. 2019
pro
BY
Bělorusko
Zatímco zářivé teploty kolísaly kolem průměru, první říjnová dekáda byla, s některými mrazivými nočními teplotami, mnohem chladnější než obvykle. Druhá říjnová dekáda byla mimořádně teplá, s denními teplotními maximami nad 20 °C. Srážky se pohybovaly od nadprůměrných na severu země k průměrným ve středu země a podprůměrným hodnotám na jihu země. Počasí a vlhkost půdy byly pro práci v terénu a včasný vývoj zimních plodin obecně příznivé. Výjimkou byly jihovýchodní a některé jihozápadní oblastí, kde suchá ornice zhoršovala orbu, klíčení a vzcházení ozimých obilovin. Sklizeň kukuřice na zrno začala dříve než obvykle, a to v důsledku pokročilého vývoje plodin. V tomto okamžiku bylo sklizeno přibližně 60% plochy kukuřice na zrno s nadprůměrnými výnosy. Pozitivní prognóza výnosu kukuřice na zrno byla zachována.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 8. 3. 2021

  Rozhovor s klimatologem Pavlem Zahradníčkem

  Zima už má na kahánku, jaká byla? Napadlo na jižní Moravě hodně sněhu nebo málo? Jak silné mrazy v porovnání s historií letos vlastně udeřily?
  Rozhovor k poslechnutí na mujrozhlas.cz ZDE.