Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2020 do 20.07.2020

 

Od začátku června panovalo nestabilní počasí charakteristické hojnými nadprůměrnými srážkovými úhrny. Srážky byly nerovnoměrně rozloženy. Většina srážek spadla v průběhu června. V druhé červencové dekádě byly na některých místech pozorovány velmi intenzivní srážky, mnohdy ve formě bouřek, někdy s krupobitím a silným větrem, které mohly vést k lokálním záplavám, poškození plodin, zpozdily začátek sklizně a pravděpodobně snížily kvalitu zrna. Tyto deště částečně nebo úplně doplnily půdní vlhkost, která se nyní téměř ve všech zemích dostala na uspokojivou úroveň, což prospělo hlavně letním plodinám. Akumulace biomasy se začala po jarním suchu, které brzdilo počáteční fáze růstu, obnovovat. To se odráží v prognóze výnosu u kukuřice, cukrové řepy a brambor. Převládající mírné povětrnostní podmínky (dostatečný přísun vody a mírné teploty) byly obecně příznivé i pro pšenici ozimou, prodloužily fázi plnění zrna a zmírnily další ztráty výnosů. Negativní dopad sucha je však stále na mnoha polích patrný.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 7. 2020
pro
BG
Bulharsko
V průběhu zájmového období nedošlo k žádné významné anomálii. První červnový týden a týden před polovinou července však byly chladnější než obvykle. Frekvence horkých dnů (Tmax> 30°C) ve východním Bulharsku překročila dlouhodobý průměr o 2 až 9 dnů, ale neočekává se, že by to mělo významný negativní dopad na plodiny. Srážky byly nerovnoměrně rozloženy: velmi intenzivní srážky ve druhé červnové dekádě pravděpodobně způsobily škody na zimních plodinách, způsobily zpoždění začátku sklizně a pravděpodobně zvýšily ztráty ze sklizně. Naproti tomu po 25. červnu začala suchá vlna a od té doby se v hlavních zemědělských oblastech téměř nevyskytoval déšť. Celkové úrovně srážek během zájmového období kolísaly od 50 mm v Jugoiztochenu po 110 až 170 mm v Jugozapadenu. Model a analýzy satelitních snímků ukazují výrazně podprůměrné množství biomasy a výnosů zimních plodin. Navíc, vzhledem k dalším ztrátám ze sklizně, byly předchozí prognózy výnosů pro zimní plodiny znovu výrazně revidovány směrem dolů. Fenologický vývoj letních plodin je sezónní. V severních a západních regionech je zásobování vodou u kukuřic a slunečnic obecně od poloviny května přiměřené, což má za následek dobré rozšíření porostu a nadprůměrnou akumulaci biomasy. Naopak nedostatečné zásobování vodou v jihovýchodních oblastech začalo omezovat růst plodin během kvetení. S ohledem na všechny faktory byla prognóza výnosů revidována mírně směrem dolů u kukuřice na zrno a mírně směrem nahoru u slunečnice. Zůstává výrazně nad 5-tiletým průměrem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

 • 9. 11. 2020

  Déšť pomohl, ustoupil kůrovec i sucho. Ale rozhodnou až příští měsíce, říkají experti

  "Hodně nadprůměrné srážky dokázaly tu aktuální situaci natolik zlepšit, že z pohledu meteorologa rozhodně již není možné mluvit o suchu, i když z dlouhodobého hlediska klimatologie jsme stále v sušším období," říká klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho.

  Po pěti letech dramatického sucha se chýlí ke konci deštivější rok, shnující článek k přečtení na aktualne.cz ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít