Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2020 do 10.06.2020

 

Zájmové období trvající od 1. května až do 10. června bylo charakteristické přetrvávajícím deštěm, podprůměrnou teplotou vzduchu a mimořádně vysokou hladinou záření. Srážky, které se vyskytly, byly soustředěny hlavně v první květnové a v první červnové dekádě a na čas vyrovnaly deficit vlhkosti půdy (převážně v ornici), který se v důsledku nedostatku srážek od poloviny března zvyšoval. Tyto srážky byly na mnohých místech nesmírně důležité hlavně pro letní plodiny, kde pomohly udržet půdní vlhkost na úrovni dostačující pro růst. Pro ozimy, které už mnohdy vývojově odpovídají fázi plnění zrna, přišel déšť pozdě a navíc mohl zapříčinit výskyt plísní. Přesto patří letošní jaro mezi nejsušší v historii. Zájmové období bylo také od začátku května chladnější než obvykle. Denní teploty byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 1 až 4°C nižší. To zapříčinilo zpomalení růstu a vývoje, který byl z předcházejících období v pokročilém stádiu. Začátkem druhé květnové dekády teploty regionálně klesly pod 0°C. Objevilo se několik nočních mrazů, které někde proběhly bez větších následků a na některých místech poškodily řepku, kukuřici a brambory.  

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 6. 2020
pro
BG
Bulharsko
Pokud vezmeme v úvahu zájmové období jako celek (1. května až 10. června), v Bulharsku převažovaly víceméně sezónní tepelné podmínky se střídáním teplejších a chladnějších období. Druhá květnová dekáda vykazovala pozitivní teplotní anomálii 3 až 6°C, poslední květnová dekáda 3 až 4°C. Celkové srážky dosáhly ve většině regionů 50 až 120 mm, čímž překročily dlouhodobý průměr o 10 až 80%. Nejvíce pršelo na začátku a na konci května. Pouze v jižních částech země (některé regiony v Yugozapadenu a Yuzhen Tsentralen) napadlo pouze průměrné nebo mírně podprůměrné množství srážek. I když byly srážky většinou nadprůměrné, kvůli značné poptávce plodin po vodě nestačily k výraznému zlepšení podmínek půdní vlhkosti. Déšť ve třetí květnové dekádě přišel příliš pozdě. Zimní plodiny ve většině východního Bulharska prošly reprodukčními vývojovými fázemi (metání, kvetení) za nedostatku vody. Na konci zájmového období je obsah půdní vlhkosti u zimních plodin většinou podprůměrný, s výjimkou nejzápadnějších částí země, kde odpovídá sezónní úrovni. Letní plodiny ve většině regionů těžily z lepších podmínek zásobování vodou. Zrychlila se akumulace biomasy a rozšíření porostu. V některých částech Yugoiztochen a Yuzhen Tsentralen však zůstalo zásobování vodou méně než optimální. Prognózy výnosů pro zimní plodiny byly revidovány směrem dolů kvůli přetrvávajícím nepříznivým podmínkám, zejména ve východních regionech. Pro letní plodiny se výhled výnosů stal pozitivnějším.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít