Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
BG
Bulharsko
Od 1. dubna do 10. května se teplotní podmínky blížily průměru, byť se značnými výkyvy. První dubnová dekáda byla převážně chladnější než obvykle. V severním a východním Bulharsku byl duben mnohem sušší než obvykle, napadlo pouze 10 mm až 40 mm srážek (20% až 50% dlouhodobého průměru). Největší dešťové srážky se vyskytly v severovýchodním Bulharsku (Severoiztochen a Severen Tsentralen). Srážky na začátku května v těchto regionech zmírnily problémy se suchem. Naproti tomu v oblasti Yuzhen Tsentralen během zájmového období napadlo 70 mm až 115 mm, které překročilo dlouhodobý průměr o 30% až 120%. Půdní podmínky umožnily přiměřený postup jarního výsevu. Výjimkou byl jih a střed země, kde bylo příliš vlhko. Hladina půdní vody u zimních plodin je průměrná nebo nadprůměrná. V severovýchodních oblastech převládá sucho. Vývoj zimních plodin je napřd o cca 5 až 10 dní. Indikátory dálkového průzkumu ukazují téměř průměrnou akumulaci biomasy. V severovýchodních a východních regionech (kde se pěstuje velké množství řepky) se situace zhoršila z dobré na průměrnou úroveň, a to v důsledku neadekvátního dodávání vody. V jiných regionech bude dodávka půdní vody k uspokojení poptávky po vodě u obilovin pravděpodobně stačit. Předchozí optimistická prognóza výnosu řepky ozimé byla revidována směrem dolů, zatímco prognóza ostatních zimních plodin byla revidována směrem nahoru a nyní je na trendové úrovni.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 17. 2. 2021

  Jeden mrazivý týden nedokazuje, že oteplování neexistuje, říká klimatolog

  Vnímání lidí je zkreslené, letošní zima je spíše teplejší, myslí si klimatolog Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Pavel Zahradníček. „Jeden mrazivý týden v únoru nedokazuje, že globální oteplování neexistuje,“ dodal v rozhovoru pro iDNES.cz. Zahradníček také uvedl, že na konci 21. století by se v českých nížinách na jihu Moravy a Polabí mohlo podnebí přiblížit středomořskému.
  Celý rozhovor pro idnes.cz k přečtení ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít