Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
IT
Itálie
Předpokládá se, že by květen v severozápadních oblastech mohl přinést déšť, který by částečně zmírnil sucho. V severních a severovýchodních oblastech od začátku dubna napadlo pouze 20 mm až 40 mm (ve srovnání s dlouhodobým průměrem tedy pouze 20% až 50%) Během zájmového období bylo teplo (ve srovnání s dlouhodobým průměrem + 2 ° C až + + 4 ° C), které urychlilo vyčerpání půdní vlhkosti v Po Valley a na severovýchodě. Obě oblasti vykazují silné schodky týkající se vodní bilance, a to od 1. dubna až -80 mm. V nejsušších provinciích (tj. Východní Emilia Romagna a jižní Veneto) se pěstuje měkká pšenice (50% národní produkce), kukuřice (30%) a sója (60%). Negativní účinky na výnos, které jsou zde způsobeny nepříznivými podmínkami, budou pravděpodobně na vnitrostátní úrovni kompenzovány výnosy plodin v Piemonte a Lombardia. U kukuřice a sójových bobů není v současnosti dostupná voda pro zavlažování. V centrálních regionech byl srážkový úhrn téměř sezónní, přičemž začátkem května napadlo během několika dní 40 až 60 mm. Vývoj zimních plodin je v Toscaně zpožděn, ale v Marche a Umbrii je, s adekvátní akumulací biomasy, mírně pokročilý. Výsev slunečnice probíhal příznivě. Na konci dubna ve všech jižních oblastech (s výjimkou východní Sicílie) příznivě pršelo. V těchto regionech je tvrdá pšenice a ozimý ječmen kolem fáze kvetení. Velmi negativní prognózy se nenaplnily.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 13. 4. 2021

  Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

  Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
  Celý článek na irozhlasu.cz k přečtení ZDE.

 • 2. 4. 2021

  V počasí nás čekají extrémy: Sucha budou delší a srážky možná rekordní

  Bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe se podílel na analýze letokruhů dubů, která ukázala, že sucha v letech 2018 a 2019 byla nejhorší za posledních 2110 let. Jak jdou výsledky těchto zkoumání dohromady s loňským deštivým létem? Poslechněte si rozhovor pro DVTV.
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít