Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 10.03.2020 do 27.04.2020

 

Zájmové období bylo z hlediska celkového hodnocení nadprůměrně teplé. Srážky byly v prvních březnových dnech hojné. Tento stav skončil v polovině března. V mnoha zemích totiž od poloviny března výrazněji nepršelo. Tyto podmínky sice umožnily práci na poli (hnojení, výsev jarních plodin, který začal kvůli studené a někde suché půdě později), ale také způsobily vysychání ornice, špatné podmínky pro vzcházení a přijímání hnojiv, kde lze očekávat snížení dostupnosti dusíku. Během druhé a třetí březnové dekády a na začátku dubna se objevilo i několik mrazových vln s minimálními teplotami pod -6 až -10 ° C. Mráz zpomalil fenologický vývoj, mohl nepříznivě ovlivnit kvetoucí řepku a pravděpodobně poškodil ovocné stromy, které byly také ve fázi kvetení. Zimní obiloviny jsou obecně v dobrém stavu. K optimálnímu klíčení a včasnému vývoji plodin by bylo zapotřebí více deště.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 4. 2020
pro
BG
Bulharsko
V první polovině března překračovaly denní teploty dlouhodobý průměr o 3 až 7 ° C. Od té doby byly teplotní podmínky o 0,5 až 2,5 ° C chladnější než obvykle. Na konci března a v první dubnové dekádě se vyskytly mrazy v rozmezí -2 ° C až -6 ° C (zejména v severních a západních oblastech), s možným poškozením kvetoucích ovocných stromů. Dešťové srážky byly v hodnoceném období v jihozápadní polovině Bulharska hojné (80-190 mm), ale ve východních oblastech (Jugoiztochen, Severoiztochen a východní části Severen Tsentralen) bylo zaznamenáno pouze 20-50 mm srážek (10-50 % pod dlouhodobým průměrem). Výsev slunečnic postupoval pomaleji než obvykle, kvůli chladnému počasí, častému dešti a podprůměrným teplotám ornice. Adekvátní podmínky pro setí kukuřice byly dosaženy až ve druhé dubnové dekádě (o 5-10 dní později než obvykle), kdy teploty půdy dosáhly prahu 12 ° C. Půdní vlhkost je pro zimní plodiny na většině území dostatečná. Podprůměrná je na východní straně pobřeží, kde plodiny začaly vykazovat známky stresu. Zimní obiloviny dosahují středně pokročilého vývoje a vykazují nadprůměrnou akumulaci biomasy.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít