Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.12.2019 do 10.03.2020


Zájmové období patřilo mezi jedno z nejteplejších. Od 1. prosince do 10. března převažovaly nadprůměrné teploty. Hodně zemí hlásí nejvyšší teploty od roku 1979 (např. Belgie, Bělorusko, Bulharsko, Maďarsko, Nizozemí, Polsko, Rumunsko). Zima byla tedy mimořádně mírná a téměř nemrzlo. Teplejší počasí podpořilo předčasný jarní růst, který by ale mohl vystavit zimní plodiny - a zejména ovocné stromy - škodlivým jarním mrazům. Srážky v prosinci a lednu byly podprůměrné a zhoršily deficit půdní vody. Hojné únorové srážky a srážky na začátku března však podmínky půdní vody zlepšily a příznivě tak podpořily růst zimních plodin. Jarní práce jsou však kvůli zamokření polí na mnohým místech opožděny. Obecně platí, že zimní obiloviny jsou po relativně teplé zimě v dobrém stavu, avšak podmínky, které převládají, mohou vést ke zvýšenému tlaku škůdců a chorob.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 3. 2020
pro
UA
Ukrajina
V porovnání s dostupnými záznamy byla tato zima nejteplejší. Průměrnými teplotami dokonce výrazně převýšily poslední rekord ze zimy 2015/2016. Toto mimořádné počasí pokračovalo i během první březnové dekády s teplotami nad 8 ° C nad sezónním průměrem.
Dešťové srážky byly ve většině regionů průměrné. V Oděse byl zaznamenán dešťový deficit. Rozsah sněhové pokrývky byl tuto zimu výjimečně malý a nevytrvalý. Výrazné sněžení bylo zaznamenáno až na začátku února. V druhé polovině února sníh rychle roztál a
teploty se vrátily na nad sezónní úroveň. Zimní plodiny jsou v současné době v dobrém stavu, nebyly poškozeny mrazem a začaly brzy růst. Výsev jarních obilovin v jižních oblastech již začal a postupuje rychlým tempem. Vzhledem k prudkému nárůstu používání hnojiv od roku 2000 jsou prognózy výnosů vysoké. Je však třeba poznamenat, že ve všech hlavních produkčních oblastech se plocha osetá ozimy - a zejména ozimou pšenicí - ve srovnání s loňským rokem snížila o 10–15%.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 4. 3. 2021

  Kromě sucha sledujeme další desítku abiotických rizik! A taky vybraná biotická..

  Představujeme Vám nový portál agrorisk.cz, který přináší včasné varování před abiotickými a biotickými riziky.
  Více k přečtení ve zpravodaji AGROBASE ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít