Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2020 do 10.06.2020

 

Zájmové období trvající od 1. května až do 10. června bylo charakteristické přetrvávajícím deštěm, podprůměrnou teplotou vzduchu a mimořádně vysokou hladinou záření. Srážky, které se vyskytly, byly soustředěny hlavně v první květnové a v první červnové dekádě a na čas vyrovnaly deficit vlhkosti půdy (převážně v ornici), který se v důsledku nedostatku srážek od poloviny března zvyšoval. Tyto srážky byly na mnohých místech nesmírně důležité hlavně pro letní plodiny, kde pomohly udržet půdní vlhkost na úrovni dostačující pro růst. Pro ozimy, které už mnohdy vývojově odpovídají fázi plnění zrna, přišel déšť pozdě a navíc mohl zapříčinit výskyt plísní. Přesto patří letošní jaro mezi nejsušší v historii. Zájmové období bylo také od začátku května chladnější než obvykle. Denní teploty byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 1 až 4°C nižší. To zapříčinilo zpomalení růstu a vývoje, který byl z předcházejících období v pokročilém stádiu. Začátkem druhé květnové dekády teploty regionálně klesly pod 0°C. Objevilo se několik nočních mrazů, které někde proběhly bez větších následků a na některých místech poškodily řepku, kukuřici a brambory.  

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 6. 2020
pro
BE
Belgie
Zájmové období (1. května až 10. června) bylo charakteristické přetrvávajícím deštěm. Srážky, které se vyskytly, byly soustředěny v první květnové dekádě a první červnové dekádě. Nejvýznamněji pršelo kolem 5. června. Kumulativní srážky za celé období se pohybovaly kolem 40% dlouhodobého průměru v severní Belgii; ve většině ostatních regionů to bylo 40 až 50% dlouhodobého průměru. Denní průměrné teploty kolísaly kolem dlouhodobého průměru. Výrazně chladnějšími období se vyskytlo kolem 13. května a 5. června. Ve vnitrozemských oblastech byly kolem 13. května běžné mrazy na úrovni země, což způsobilo určité škody na plodinách, zejména u brambor. Hladina záření byla i nadále mimořádně vysoká. Pokračující dešťový deficit negativně ovlivnil všechny plodiny. Období s nejsuššími podmínkami (konec května a první červnové dny) omezilo akumulaci biomasy a částečně probíhalo se začátkem období květu u pšenice ozimé, což mělo negativní dopad na počet zrn. Cukrová řepa, brambory a kukuřice byly vystaveny dalšímu stresu poté, co se právě začaly zotavovat z obtížných podmínek kolem setí a vzcházení. Podmínky jsou nejobtížnější v severním Belgii. Plodiny, které mají prospěch ze zavlažování, zejména brzy vyseté porosty (letních, jarních a zimních plodin) na málo až středně strukturovaných půdách, se vyvíjí dobře - těží z vysokých úrovní záření a převážně mírných teplot. Je však nepravděpodobné, že nadprůměrný potenciální výnos těchto plodin bude kompenzovat nižší očekávané výnosy jinde. V mnoha regionech již byla zavedena omezení odběru vody. Srážky, které by měly napadnout v nadcházejících dnech, nebudou dostatečné k tomu, aby se obsah půdní vlhkosti zvedl na bezpečnou úroveň. V důsledku toho byly prognózy výnosů pro všechny plodiny revidovány směrem dolů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 11. 5. 2021

  Sucho je na 12 procentech území Česka, mají však přijít srážky

  Některý z pěti stupňů sucha je momentálně na 12 procentech území České republiky, což je o 10 procent víc než před týdnem.
  "V dalších 10 dnech modely slibují hodně srážek. Může spadnout i více než 50 mm. Počáteční tropické teploty vystřídá velice brzy hodnoty obvyklé pro současné období a to by mělo vydržet až do konce května," uvedli vědci na portále Intersucho.
  Článek vycházející z informací, které jsou uveřejněny na portálu intersucho.cz, vyšel na ČTK, ekolist.cz, agris.cz, eurozpravy.cz a enviweb.cz.

   

 • 26. 4. 2021

  Výrazně chladný duben, Intersucho a Fenofáze na ČT24

  V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)