Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 10.03.2020 do 27.04.2020

 

Zájmové období bylo z hlediska celkového hodnocení nadprůměrně teplé. Srážky byly v prvních březnových dnech hojné. Tento stav skončil v polovině března. V mnoha zemích totiž od poloviny března výrazněji nepršelo. Tyto podmínky sice umožnily práci na poli (hnojení, výsev jarních plodin, který začal kvůli studené a někde suché půdě později), ale také způsobily vysychání ornice, špatné podmínky pro vzcházení a přijímání hnojiv, kde lze očekávat snížení dostupnosti dusíku. Během druhé a třetí březnové dekády a na začátku dubna se objevilo i několik mrazových vln s minimálními teplotami pod -6 až -10 ° C. Mráz zpomalil fenologický vývoj, mohl nepříznivě ovlivnit kvetoucí řepku a pravděpodobně poškodil ovocné stromy, které byly také ve fázi kvetení. Zimní obiloviny jsou obecně v dobrém stavu. K optimálnímu klíčení a včasnému vývoji plodin by bylo zapotřebí více deště.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 4. 2020
pro
RO
Rumunsko
Denní teploty ve východním Rumunsku přesáhly dlouhodobý průměr o 1,5–2,5 ° C, zatímco v západních oblastech převládaly téměř průměrné tepelné podmínky. 1. dubna se však na většině území (s výjimkou jižních oblastí podél bulharské hranice) vyskytla výjimečná mrazová vlna s minimálními teplotami v rozmezí -3 ° C až -10 ° C. Srážky se v první březnové dekádě pohybovaly kolem průměru, ale poté se snížily. Kumulativní srážky dosáhly téměř průměrných hodnot pouze v Macroregiunea Patru, zatímco jinde to bylo 50-95% pod dlouhodobým průměrem. Ve východních a jihovýchodních regionech Rumunska srážkový deficit přetrvává od podzimu s nejnižší úrovní srážek od roku 1992 pro období od 15. října do 15. dubna. Navzdory výše uvedeným nepříznivým podmínkám ukazují snímky dálkového průzkumu, že na většině území země jsou zimní plodiny v současné době v dobrém stavu (obecně lepší než v roce 2019). Simulace ukazují pokročilý vývoj a přiměřenou akumulaci biomasy díky mírným podmínkám během zimy a brzy na jaře. Simulované úrovně půdní vlhkosti jsou velmi nízké v oblasti SudEst, kde byly ohroženy zimní plodiny. Jinde je vlhkost půdy pouze mírně podprůměrná. Přísun vody pro plodiny se však bez výraznějších srážkových úhrnů stane stále problematičtější, protože poptávka po vodě stoupá s rostoucí teplotou. Jarní výsev je mírně opožděn. Zbrzdila ho nízká vlhkost půdy a pomalu se oteplující půdy. K optimálnímu klíčení a včasnému vývoji plodin je třeba více deště.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.