Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2020 do 05.09.2020

 

Období od 1. srpna do 5. září bylo nejteplejším nebo jedním z nejteplejších od roku 1979 (Francie, Bulharsko, Dánsko). Od první poloviny srpna byly zaznamenány výjimečné vlny veder, které vedly v porovnání s dlouhodobým průměrem k teplotám většinou o 2 °C vyšším (Francie, Německo, Polsko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, ČR, Slovensko, Rakousko, Dánsko, Litva, Belgie, Nizozemí, Slovinsko, Chorvatsko, Bělorusko). Teplé povětrnostní podmínky urychlily vývoj letních plodin, a tak mírně zkrátily období plnění zrna u kukuřice a slunečnice. Srážky byly obecně hojné, i když nerovnoměrně rozložené. V Maďarsku a Francii se vyskytovaly hlavně v podobě bouřek. V Polsku a Maďarsku vedly ke zvýšenému výskytu chorob a plísní. Setí řepky ozimé je již, přes zpoždění převážné kvůli suchým podmínkám (např. Francie, Polsko, Bulharsko) či naopak dešti (např. Itálie), dokončeno. Většina výsevu řepky ozimé byla dokončena v optimálním čase.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

15. 9. 2020
pro
HU
Maďarsko
Denní srpnové teploty mírně kolísaly (o 1,5 až 2,5 °C), byly však téměř trvale nadprůměrné. Poslední srpnové dny byly extrémně horké; objevily se nejteplejší vlny tohoto léta. Začátek září přinesl chladnější povětrnostní podmínky. Srážky během zájmového období (od 1. srpna do 5. září) dosáhly 50 až 150 mm, v západní a střední oblasti překročily průměr o 30 až 100%. Srážky byly většinou ve formě intenzivních bouří, často doprovázených krupobitím, lokálně způsobovaly záplavy. Naproti tomu ve východních oblastech poblíž rumunských hranic napadlo podprůměrné množství srážek (25 až 50 mm). Obsah půdní vlhkosti u letních plodin obvykle přesahoval průměr. Na sezónní úroveň se snížil až v první dekádě v září. Teplé povětrnostní podmínky urychlily vývoj plodin, a tak mírně zkrátily období plnění zrna u kukuřice a slunečnice. Vývoj letních plodiny byl po většinu léta adekvátní. Od konce srpna začalo rychlé stárnutí a velikost listové plochy prudce poklesla. Jakékoli negativní účinky předčasného dozrávání na akumulaci biomasy a tvorbu výnosu jsou však vyváženy pozitivními účinky bohatého zásobování vodou po většinu sezóny. Akumulace biomasy je u většiny plodin vysoká. V některých oblastech měly nadměrně vlhké podmínky negativní dopady na výnosové potenciály, zejména u slunečnic, které preferují sušší podmínky a mohou při vlhkém počasí více trpět chorobami rostlin. Celkově se prognóza výnosu zvýšila u kukuřice na zrno. U slunečnic a jiných letních plodin se udržela na vysoké úrovni. Nedávné deště mohly způsobit určité zpoždění výsevu řepky, ale zároveň příznivě zvýšily vlhkost ornice, což je zásadní pro vzejití a časný růst.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

 • 9. 11. 2020

  Déšť pomohl, ustoupil kůrovec i sucho. Ale rozhodnou až příští měsíce, říkají experti

  "Hodně nadprůměrné srážky dokázaly tu aktuální situaci natolik zlepšit, že z pohledu meteorologa rozhodně již není možné mluvit o suchu, i když z dlouhodobého hlediska klimatologie jsme stále v sušším období," říká klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho.

  Po pěti letech dramatického sucha se chýlí ke konci deštivější rok, shnující článek k přečtení na aktualne.cz ZDE.