Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2020 do 05.09.2020

 

Období od 1. srpna do 5. září bylo nejteplejším nebo jedním z nejteplejších od roku 1979 (Francie, Bulharsko, Dánsko). Od první poloviny srpna byly zaznamenány výjimečné vlny veder, které vedly v porovnání s dlouhodobým průměrem k teplotám většinou o 2 °C vyšším (Francie, Německo, Polsko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, ČR, Slovensko, Rakousko, Dánsko, Litva, Belgie, Nizozemí, Slovinsko, Chorvatsko, Bělorusko). Teplé povětrnostní podmínky urychlily vývoj letních plodin, a tak mírně zkrátily období plnění zrna u kukuřice a slunečnice. Srážky byly obecně hojné, i když nerovnoměrně rozložené. V Maďarsku a Francii se vyskytovaly hlavně v podobě bouřek. V Polsku a Maďarsku vedly ke zvýšenému výskytu chorob a plísní. Setí řepky ozimé je již, přes zpoždění převážné kvůli suchým podmínkám (např. Francie, Polsko, Bulharsko) či naopak dešti (např. Itálie), dokončeno. Většina výsevu řepky ozimé byla dokončena v optimálním čase.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

15. 9. 2020
pro
UA
Ukrajina
Dříve hlášené sucho v nejjižnější oblasti stále pokračuje. Na pobřeží Černého moře bylo pozorováno pouze několik intenzivních srážek. Situace se poněkud zlepšila v jihovýchodní oblasti. V průběhu zájmového období byla většina středních oblastí vystavena značnému dešťovému deficitu, což prodlužovalo sucho pozorované již v červenci. Tyto podmínky nebyly považovány za hrozbu pro výnosy plodin, protože černozemě jsou obvykle odolnější vůči dešťovým deficitům. Nicméně vzhledem k tomu, že se ani díky zimnímu období voda nedoplnila, byly letní plodiny vystaveny vodnímu stresu více než obvykle. Navíc s pozdním setím a nižšími květnovými teplotami byl začátek sezóny sub-optimální. Od začátku července nedosáhly ve středu kumulativní srážky ani 50% dlouhodobého poměru. Poltav’ka, jeden z hlavních regionů produkujících kukuřici na zrno, zažívá druhý největší deficit vody od podzimu (od 1. října 2019 do 8. září 2020), po roce 2007. Jelikož nejvýraznější dešťový deficit byl pozorován v centrální oblasti a zahrnoval hlavní oblasti produkující kukuřici na zrno, byl výnos kukuřice na zrno revidován směrem dolů. Sója a slunečnice byly ovlivněny mnohem méně, protože slunečnice se pěstují hlavně na jihu - kde nebyly podmínky od 1. července tak kritické - a sója v nejzápadnější oblasti byla mnohem méně vystavena deficit deště pozorovaného letos v létě.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

 • 9. 11. 2020

  Déšť pomohl, ustoupil kůrovec i sucho. Ale rozhodnou až příští měsíce, říkají experti

  "Hodně nadprůměrné srážky dokázaly tu aktuální situaci natolik zlepšit, že z pohledu meteorologa rozhodně již není možné mluvit o suchu, i když z dlouhodobého hlediska klimatologie jsme stále v sušším období," říká klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho.

  Po pěti letech dramatického sucha se chýlí ke konci deštivější rok, shnující článek k přečtení na aktualne.cz ZDE.