Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
AT
Rakousko
S teplotami, které byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 2°C vyšší, bylo období od začátku dubna teplejší než obvykle. Maximální teploty dosáhly až 26°C. Po úplně suché první polovině dubna následovalo v polovině dubna a začátkem května několik srážkových epizod, avšak s velmi omezeným množstvím napadlých srážek. Od začátku dubna byl srážkový úhrn menší než 30 mm, což představuje méně než polovinu očekávaných sezónních hodnot. Nedávné srážky nebyly ve východním Rakousku dostatečné k vykompenzování výrazného deficitu půdní vlhkosti, což omezilo růst zimních plodin v těchto regionech. Prognóza výnosu ozimé řepky byla revidována směrem dolů. Vzhledem k dosud teplé zimě a jaru je pšenice ozimá v pokročilém stadiu vývoje a blíží se k období kvetení. Konečné výnosy budou záviset na srážkách v následujících týdnech. Stejně jako v dubnovém bulletinu, prognóza zůstává pod pětiletým průměrem. Rovněž vzcházení letních plodin brzdí nedostatek vlhkosti, i když nedávné srážky mírně zlepšily úroveň vlhkosti povrchové půdy. Je ještě příliš brzy na to, abychom posoudili dopad na výnosy letních plodin, u nichž současné předpovědi zůstávají v souladu s dlouhodobým trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.