Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
BE
Belgie
Výjimečně suché období trvající od poloviny března skončilo 28. dubna. Do 4. května následovalo deštivé počasí, po kterém bylo opět velmi sucho. Srážkové úhrny během zájmového období kolísaly mezi 20 až 30 mm (35–55% dlouhodobého průměru), s nejnižšími hodnotami ve východě a severovýchodě země. Denní průměrné teploty byly převážně nadprůměrné, ale s velkými výkyvy. Minimální teploty klesly v první polovině dubna na dva až tři dny pod 0°C a přibližně 6. května okolo dvou až tří dnů těsně nad 0°C. Hladiny záření byly mimořádně vysoké. Obecně platí, že zimní plodiny do konce dubna úspěšně vydržely neobvykle suché podmínky a od té doby využívají zlepšené podmínky. Fenologický vývoj a akumulace biomasy jsou nadprůměrné. Úrovně vlhkosti půdy jsou však stále mimořádně nízké. Při kvetení a tvorbě výnosu bude pro udržení dobrého růstu a vývoje zapotřebí nadprůměrných srážek. Současné srážky zlepšily podmínky pro nedávno zaseté plodiny. Pole cukrové řepy jsou kvůli suchu nerovnoměrná. Některá pole byla znovu vyseta. Výsadba brambor a kukuřice je v plném proudu. Prognózy výnosů pro zimní plodiny byly mírně revidovány směrem dolů, zatímco prognózy výnosů pro letní plodiny jsou stále založeny na historických trendech.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.