Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
DE
Německo
Podmínky pro růst plodin byly během dubna charakterizovány absencí deště a velmi vysokou úrovní slunečního svitu. V posledních dubnových dnech a začátkem května došlo k dešťovým srážkám. Nejednalo se však o ustálený déšť. V důsledku toho zůstává dešťový deficit obrovský. Půdy na severu, které byly příliš vlhké, jsou nyní vysušeny a ze Nordrhein-Westfalen a částí Šlesvicko-Holštýnska směrem na východ je zobrazen široký pás s rychle se vyčerpávající půdní vlhkostí (Thüringen, Sachsen-Anhalt, Brandenburg, Sachsen). S chladnější předpovědí počasí se očekává příznivé zpomalení růstu. Pšenice ozimá začala metat. Pro udržení výnosového potenciálu je třeba, aby začalo pršet. Prognóza výnosu byla snížena, ale stále je nad úrovní loňského roku. Řepka na západě země, která roste ve stresových podmínkách z nedostatku vody a je po několika studených vlnách, dokvétá. V Bavorsku začala řepka kvést koncem dubna. Rostliny by tady mohlo ohrozit předpovídané studené počasí. Prognóza výnosu řepky byla snížena. Odpovídá pětiletému průměru. Letní plodiny vzcházely v suchých podmínkách (na velmi lehkých půdách s obtížemi). Pokud se objeví srážky, které doplní v půdě chybějící vodu, jejich výnosový potenciál by neměl být snížen.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.