Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
BG
Bulharsko
Od 1. dubna do 10. května se teplotní podmínky blížily průměru, byť se značnými výkyvy. První dubnová dekáda byla převážně chladnější než obvykle. V severním a východním Bulharsku byl duben mnohem sušší než obvykle, napadlo pouze 10 mm až 40 mm srážek (20% až 50% dlouhodobého průměru). Největší dešťové srážky se vyskytly v severovýchodním Bulharsku (Severoiztochen a Severen Tsentralen). Srážky na začátku května v těchto regionech zmírnily problémy se suchem. Naproti tomu v oblasti Yuzhen Tsentralen během zájmového období napadlo 70 mm až 115 mm, které překročilo dlouhodobý průměr o 30% až 120%. Půdní podmínky umožnily přiměřený postup jarního výsevu. Výjimkou byl jih a střed země, kde bylo příliš vlhko. Hladina půdní vody u zimních plodin je průměrná nebo nadprůměrná. V severovýchodních oblastech převládá sucho. Vývoj zimních plodin je napřd o cca 5 až 10 dní. Indikátory dálkového průzkumu ukazují téměř průměrnou akumulaci biomasy. V severovýchodních a východních regionech (kde se pěstuje velké množství řepky) se situace zhoršila z dobré na průměrnou úroveň, a to v důsledku neadekvátního dodávání vody. V jiných regionech bude dodávka půdní vody k uspokojení poptávky po vodě u obilovin pravděpodobně stačit. Předchozí optimistická prognóza výnosu řepky ozimé byla revidována směrem dolů, zatímco prognóza ostatních zimních plodin byla revidována směrem nahoru a nyní je na trendové úrovni.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 11. 5. 2021

  Sucho je na 12 procentech území Česka, mají však přijít srážky

  Některý z pěti stupňů sucha je momentálně na 12 procentech území České republiky, což je o 10 procent víc než před týdnem.
  "V dalších 10 dnech modely slibují hodně srážek. Může spadnout i více než 50 mm. Počáteční tropické teploty vystřídá velice brzy hodnoty obvyklé pro současné období a to by mělo vydržet až do konce května," uvedli vědci na portále Intersucho.
  Článek vycházející z informací, které jsou uveřejněny na portálu intersucho.cz, vyšel na ČTK, ekolist.cz, agris.cz, eurozpravy.cz a enviweb.cz.

   

 • 26. 4. 2021

  Výrazně chladný duben, Intersucho a Fenofáze na ČT24

  V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)