Agrometeorologické podmínky - průběh
- data nejsou dostupná
- negativní
- normální
- pozitivní
Agrometeorologické podmínky v Evropě
Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 18.09.2019 do 29.10.2019
Během zájmového období probíhalo setí zimních plodin a sklizeň slunečnice, silážní kukuřice i kukuřice na zrno, brambor a cukrové řepy. Práce na poli byly často přerušovány nebo zpomalovány kvůli dešťovým srážkám, které ale byly prostorově a časově velmi různorodé. Srážkový deficit společně s obavou špatného klíčení, vzcházení a časného vývoje plodin stále hlásí mnoho zemí (např. Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bělorusko a Ukrajina). Výjimkou je Dánsko, kde byl pro změnu zaznamenán srážkový přebytek, který však v mnoha oblastech znemožnil výsev.
Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).
AT
Zájmové období bylo teplejší než obvykle s teplotami mezi 0,5 °C a 2 °C nad dlouhodobým průměrem. Zatímco maximální teploty se během první poloviny září pohybovaly nad 30 °C, v říjnu ve velkých částech Rakouska klesly teploty pod 0 °C. První zářijová dekáda byla deštivá. Po zbytek měsíce následovaly relativně suché podmínky. Začátek října byl opět charakterizován několika epizodami deště, které ve většině regionů vedly k téměř průměrným srážkám. Výjimkou zůstala západní Rakousko, kde byly zaznamenány nadprůměrné srážky. Relativně teplé a suché období během druhé a třetí zářijové dekády umožnilo zahájení sklizně kukuřice na zrno. Sklizeň cukrové řepy a brambor stále pokračuje. Probíhá příprava pole a setí ozimých plodin. Nebyla hlášena žádná významná zpoždění.
BA
BE
Relativně suché podmínky pokračovaly až do 20. září, kdy se začaly vyskytovat časté (téměř denně) a bohaté deště. Toto pokračovalo i po zbývající část zájmového období. Srážkové úhrny byly nadprůměrné a pohybovaly se od 120 mm do 200 mm. Průměrné denní teploty kolísaly kolem dlouhodobého průměru, ale noční teploty měly tendenci být nadprůměrné, zejména během období dešťů (po 20. září). Záření bylo pod průměrem. Déšť ukončil obavy o suchou půdu převládající po většinu léta, ale přišel příliš pozdě na to, aby prospěl stálým plodinám. V případě cukrové řepy vedla kombinace lepší dostupnosti vody v půdě, relativně teplých nocí a nízkého záření spíše ke snížení obsahu cukru. Polní práce byly také omezeny. Obzvláště znepokojující je sklizeň brambor, která bývá v tuto dobu obvykle dokončena.
BG
V první polovině září nebyly zaznamenány prakticky žádné srážky. Denní teploty překročily průměr o 1-3,5 °C. Déšť dorazil kolem 18. září a teploty klesly na podprůměrnou nebo téměř průměrnou úroveň. V dalších týdnech byl zaznamenán další déšť, ale kolem poloviny října opět převládalo teplé a suché počasí. Pokud vezmeme v úvahu celé zájmové období, dosáhly celkové srážky 15-30 mm podél Dunaje, zatímco jinde bylo změřeno 35-70 mm (celkem 20-50% dlouhodobého průměru). Suché povětrnostní podmínky umožnily sklizeň letních plodin. Prognózy výnosu kukuřice a slunečnice byly udržovány na mírně nadprůměrné úrovni. Suché půdní podmínky bránily přípravě a setí ozimů, jejich zpožděnému vzcházení a časnému vývoji. Nejvíce zasažena je řepka, ale ovlivněny jsou i zimní obiloviny.
BY
Zatímco zářivé teploty kolísaly kolem průměru, první říjnová dekáda byla, s některými mrazivými nočními teplotami, mnohem chladnější než obvykle. Druhá říjnová dekáda byla mimořádně teplá, s denními teplotními maximami nad 20 °C. Srážky se pohybovaly od nadprůměrných na severu země k průměrným ve středu země a podprůměrným hodnotám na jihu země. Počasí a vlhkost půdy byly pro práci v terénu a včasný vývoj zimních plodin obecně příznivé. Výjimkou byly jihovýchodní a některé jihozápadní oblastí, kde suchá ornice zhoršovala orbu, klíčení a vzcházení ozimých obilovin. Sklizeň kukuřice na zrno začala dříve než obvykle, a to v důsledku pokročilého vývoje plodin. V tomto okamžiku bylo sklizeno přibližně 60% plochy kukuřice na zrno s nadprůměrnými výnosy. Pozitivní prognóza výnosu kukuřice na zrno byla zachována.
CZ
"Zájmové období bylo teplejší než obvykle s teplotami mezi 0,5 °C a 2 °C nad dlouhodobým průměrem. Zatímco maximální teploty se během první poloviny září pohybovaly nad 30 °C; v říjnu na východě země klesly denní teploty pod 0 °C. První zářijová dekáda byla deštivá, po zbytek měsíce následovaly relativně suché podmínky. Začátek října byl opět charakterizován několika epizodami deště, které ve většině regionů vedly k téměř průměrným srážkám. Výjimkou zůstala východní část ČR, kde byly zaznamenány nadprůměrné srážky. Relativně teplé a suché období během druhé a třetí zářijové dekády umožnilo zahájení sklizně kukuřice na zrno. Sklizeň cukrové řepy a brambor stále pokračuje. Probíhá příprava pole a setí ozimých plodin. Nebyla hlášena žádná významná zpoždění.
CH
DE
Začátek září byl suchý. Ke konci měsíce a začátkem října se ve všech regionech vyskytly příznivé srážky. Nejvyšší hodnoty byly zaznamenány pro Niedersachsen a Šlesvicko-Holštýnsko. Během zájmového období lokálně napadlo více než 200 mm. Tyto úhrny stačily k vykompenzování dešťového deficitu akumulovaného během léta (od 1. června), ale ztěžovaly přípravu pole k setí. Začala sklizeň kukuřice. Nejnižší srážky se vyskytly ve východních částech země a v Bavorsku. I přesto je napadlých 100 mm dostačujících pro setí a vzcházení. Celkový úbytek dešťových srážek však zůstává. V Bayern a Bádensko-Württembersko byl v září zaznamenán jasný přebytek radiace. Kolísání teploty během zájmového období bylo normální. Vyskytly se první noční mrazy. Prognózy byly jen nepatrně revidovány s výjimkou snížené prognózy pro cukrovou řepu (nepříznivé růstové celosezónní podmínky). Díky nedávným srážkám může být řepa snadněji sklizena.
DK
Zájmové období, s kumulativními srážkami 30-50% nad průměrem, bylo obzvláště deštivé, což prodloužilo období přebytku deště od srpna. Hlavním zájmem je nyní sklizeň brambor a cukrové řepy. Přebytek deště ztěžoval setí zimních plodin. Očekává se proto, že plocha ozimých obilovin se od loňského roku zmenší.
FR
Sklizeň slunečnice skončila za příznivých podmínek. V současné době probíhá sklizeň cukrové řepy a brambor. Časté deště mohou mírně zpomalit průběh sklizně, ale neočekávají se žádné velké problémy. Prognóza výnosu brambor byla, díky celosezónnímu zavlažování, mírně upravena směrem nahoru. Sklizeň kukuřice na zrno začala, byla sklizena třetina pěstované plochy. Silné srážky v jižní Francii (21. a 22. října) sklizeň mírně zpozdily. Prognóza výnosu kukuřice na zrno zůstává pod úrovní loňského roku a výrazně pod průměrem posledních pěti let. Ve srovnání s minulým měsícem, po přehodnocení dopadu přetrvávajících zavlažovacích omezení letos v létě, však byla revidována mírně nahoru. Výsev zimních plodin ztěžovaly suché půdy. V případě řepky ozimé na některých místech k plánovanému setí nedošlo. Navíc pozdní vzcházení již zasetého řepky ohrožují škůdci. Výsev zimní pšenice byl zpožděn asi o dva týdny. Srážky na konci září a začátkem října zpoždění zmírnily. Ječmen ozimý byl zaset včas a současné srážky zajišťují dobré podmínky pro vzcházení.
HU
První polovina září byla o 0,5 až 2 ° C teplejší než obvykle. Od té doby se teploty pohybovaly kolem průměru. Kumulativní srážky byly ve většině zemí téměř 50-80 mm. V některých severozápadních a východních oblastech byly 30-60% (25-45 mm) pod dlouhodobým průměrem. Srážky byly nerovnoměrně rozděleny s dlouhými suchými obdobími mezi srážkovými událostmi. Suché půdní podmínky na konci srpna a začátkem září (místně také později) zpozdily setí a vzcházení řepky. To bude pravděpodobně mít za následek nevyrovnané porosty, zejména ve východních a severozápadních regionech. Kromě toho byly sazenice vystaveny škodlivým plevelům a škůdcům. Výsev zimních obilovin probíhá normálním tempem pouze s mírným zpožděním. Podmínky sklizně byly přiměřené. Prognózy výnosů slunečnic a kukuřice na zrno jsou mírně nadprůměrné. Prognóza výnosu sóji byla revidována směrem nahoru po podrobné re-analýze vlivu letních povětrnostních podmínek a také s ohledem na příznivou sklizeň s minimálními ztrátami.
HR
Zájmové období bylo teplejší než obvykle. Maximální teploty dosáhly v první polovině září mezi východními a pobřežními částmi Chorvatska 32 - 35 °C. Minimální teploty zůstaly nad 0 °C s výjimkou nejsevernější části Chorvatska. Kumulace srážek byly prostorově rozmanité. Podprůměrné hodnoty byly zaznamenány zejména v částech jadranského Chorvatska. Nadprůměrné srážky byly zaznamenány ve středním Chorvatsku. Sklizeň letních plodin začala v září a většina z nich byla dokončena díky obecně příznivým povětrnostním podmínkám. Výsev zimních plodin byl již také z velké části dokončen. Podmínky klíčivosti jsou obecně přiměřené.
IT
Během zájmového období (1. září - 21. října) převládaly v Itálii sezónní teploty s teplým obdobím kolem 20. října v severních oblastech (např. Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna). Zatímco srážky byly v severní a střední Itálii průměrné, v Sardegně se vyskytly vzácně. Během zájmového období napadlo pouze 17 mm, což je ve srovnání s dlouhodobým průměrem 72% schodek. 50% podprůměrné srážky byly pozorovány v Apulii a Basilicatě. Zde by bylo zapotřebí více deště, aby se zlepšila dostupnost vody v půdě pro nadcházející výsev zimních obilovin. Sklizeň letních plodin v severní Itálii skončila bez výrazných omezení. Prognózy jsou v souladu s předchozím výhledem. Výsev řepky probíhal bez omezení. Nyní je ve stádiu klíčení. Optimální výsev zimních obiloviny probíhá koncem října.
LT
Na začátku a konci zájmového období byly tepleji než obvykle. V druhé polovině září a na začátku října převládaly podprůměrné teploty. Srážky byly nadprůměrné a většinou se soustředily v období po polovině září. Začátek výsevu zimních obilovin byl ukončen začátkem září v optimálním čase. Půdní podmínky byly pro vzcházení příznivé. Sklizeň brambor a cukrové řepy probíhá v obtížných podmínkách kvůli deštivému říjnu. Je očekáván podprůměrný výnos. Sklizeň cukrové řepy začala na začátku října s dobrou prognózou výnosu. Prognózy výnosů zůstávají oproti září prakticky nezměněny.
MD
ME
NL
Relativně suché podmínky pokračovaly až do 20. září, kdy se začaly vyskytovat časté (téměř denně) a bohaté deště. Toto pokračovalo i po zbývající část zájmového období. Srážkové úhrny byly nadprůměrné a pohybovaly se od 120 mm do 200 mm. Průměrné denní teploty kolísaly kolem dlouhodobého průměru, ale noční teploty měly tendenci být nadprůměrné, zejména během období dešťů (po 20. září). Záření bylo pod průměrem. Déšť ukončil obavy o suchou půdu převládající po většinu léta, ale přišel příliš pozdě na to, aby prospěl stálým plodinám. V případě cukrové řepy vedla kombinace lepší dostupnosti vody v půdě, relativně teplých nocí a nízkého záření spíše ke snížení obsahu cukru. Polní práce byly také omezeny. Obzvláště znepokojující je sklizeň brambor, která bývá v tuto dobu obvykle dokončena.
PL
V září se teploty pohybovaly kolem dlouhodobého průměru. První říjnová dekáda byla chladnější než obvykle, druhá byla naopak mimořádně teplá s denními maximami vyššími než 20 °C. Srážky byly nadprůměrné (nejvýrazněji v severozápadních oblastech). Počasí a půdní podmínky byly obecně pro setí ozimých plodin v optimálním čase příznivé. Teplé a přiměřené podmínky vlhkosti půdy podporovaly vzcházení a včasný vývoj ozimých plodin. Probíhá sklizeň kukuřice na zrno, silážní kukuřice, brambor a cukrové řepy. Několikrát byla přerušena deštěm. Sklizeň brambor je téměř dokončena, zatímco sklizeň cukrové řepy a kukuřice je stále v plném proudu. Prognózy výnosu cukrové řepy, brambor i kukuřice zůstávají v podstatě nezměněny.
RO
V průběhu zájmového období teplota výrazně překročila dlouhodobý průměr. Výjimkou byly dvě krátké studené epizody kolem 20. září a na začátku října. Během druhého studené epizody v severozápadní polovině Rumunska došlo k mírným mrazovým událostem (Tmin> -3 ° C). Srážkové úhrny byly malé (<25 mm) až do 25. září. Příznivé deště dorazily koncem září a první říjnovou dekádu, ale oblasti podél jižní hranice zůstaly suché. Druhá říjnová dekáda byla na celém území opět suchá. V tomto zájmovém období patří mezi nejsušší regiony Macroregiunea Patru a Sud-Muntenia s 60-80% srážkovým deficitem (ve srovnání s dlouhodobým průměrem). Tyto povětrnostní podmínky podporovaly sklizeň kukuřice a slunečnic. Nicméně prognóza výnosu kukuřice na zrno byla dále revidována směrem dolů na úroveň roku 2017 z důvodu přetrvávajícího srážkového deficitu v hlavních produkčních regionech už od začátku srpna. Zimní výsev byl do konce září omezován suchem v horních vrstvách půdy. Výsev, klíčení a vzcházení řepky byly zvlášť problematické.
RS
SK
Zájmové období bylo teplejší než obvykle s teplotami mezi 0,5 °C a 2 °C nad dlouhodobým průměrem. Zatímco maximální teploty se během první poloviny září pohybovaly nad 30 °C, v říjnu na východě Slovenska denní teploty klesly pod 0 °C. První zářijová dekáda byla deštivá, po zbytek měsíce následovaly relativně suché podmínky. Začátek října byl opět charakterizován několika epizodami deště, které ve většině regionů vedly k téměř průměrným srážkám. Relativně teplé a suché období během druhé a třetí zářijové dekády umožnilo zahájení sklizně kukuřice na zrno. Sklizeň cukrové řepy a brambor stále pokračuje. Probíhá příprava pole a setí ozimých plodin. Nebyla hlášena žádná významná zpoždění.
SI
Zájmové období bylo teplejší než obvykle. Minimální teploty zůstaly nad 0 °C s výjimkou severovýchodního Slovinska. Kumulace srážek byly prostorově rozmanité. Podprůměrné hodnoty byly zaznamenány zejména v severovýchodním a jižním Slovinsku. Nadprůměrné srážky byly zaznamenány v severozápadním Slovinsku. Sklizeň letních plodin začala v září a většina z nich byla dokončena díky obecně příznivým povětrnostním podmínkám. Výsev zimních plodin byl již také z velké části dokončen. Podmínky klíčivosti jsou obecně přiměřené, s výjimkou severovýchodního Slovinska, kde nízká úroveň vlhkosti půdy zpomalila klíčení (přetrvává dešťový deficit).
UA
Zájmové období bylo obzvláště suché, hlavně na západě a severu země, kde se vyskytlo jen několik významných srážek. Na jihu a východě země bylo září také suché, ale v prvním říjnové dekádě se vyskytly srážky, což vedlo ke kumulativním srážkám blížícím se dlouhodobému průměru. Tyto srážkové události zpomalily postup sklizně letních plodin, která pokračovala až v druhé říjnové dekádě. V současné době bylo sklizeno více než dvě třetiny kukuřice na zrno. Sklizeň slunečnic a sóji je u konce. Výsev zimních plodin nastal včas a pro většinu plodin byl už i dokončen. Hladina vody v půdě byla zvláště nízká, což ztěžovalo vzcházení. Na jihu a na východě země dešťové srážky během prvního říjnové dekády podmínky pro vzcházení a včasný růst zlepšily.
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
1. 1. 2021
Pršelo nejvíc za deset let. A přece jenom lehce nad průměr, řekli vědci
Česko zůstává ve vláhovém deficitu. Z dlouhodobého hlediska chybí v krajině asi 300 milimetrů srážek. Sucho zesilují především vzrůstající teploty.
Nejdřív pětisetleté sucho, pak – s nadsázkou – šest propršených měsíců. V Česku se uzavírá nejdeštivější rok za poslední dekádu.V průměru napršelo mezi 700 a 800 milimetry srážek. Takové úhrny meteorologové zaznamenali naposledy v roce 2010. „Tehdy spadlo ještě minimálně o 100 milimetrů za rok více než letos,“ řekl pro Seznam Zprávy klimatolog Pavel Zahradníček z portálu intersucho.cz.
Celý článek k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE.
-
30. 12. 2020
Sucho i povodně, horko i chladno. Rok 2020 provázely pro Česko typické výkyvy
Letošní rok byl podle klimatologa Pavla Zahradníčka další, kdy se objevily oba extrémy tradiční pro Českou republiku – tedy sucho a povodně. Zima přinesla málo srážek a na jaře následovalo sucho. Léto bylo sice chladnější v porovnání s posledními roky, avšak stále nadprůměrné. A v říjnu přišly srážky, které překonaly více než dvojnásobně dlouhodobý průměr.
Celý článek pro idnes.cz k přečtení ZDE.