Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 27.08.2019 do 18.09.2019


Česká republika, Slovensko i Rakouskou zaznamenaly nejteplejší léto v historii. Výrazně teplé počasí převládalo ve všech zájmových zemích i v průběhu tohoto sledovaného období. Teplé počasí urychlilo fenologický vývoj letních plodin, které jsou nyní v pokročilém stádiu. Počet horkých dnů (Tmax> 30°C) často překračoval obvyklé množství. V poslední srpnové a první zářijové dekádě převládalo výrazně teplé počasí s pozitivní tepelnou anomálií (např. v Chorvatsku naměřili až 40°C). Výrazné vlny veder byly zaznamenány v Itálii, Německu, Polsku, Rumunsku, Bělorusku a na Ukrajině. Přetrvávající sucho hlásí Francie, Německo, Polsko, Česká republika (severozápad), Belgie, Nizozemí a Bělorusko. Srážky byly různorodé. Podstatně nadprůměrné srážkové úhrny napadly pouze v Dánsku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 9. 2019
pro
IT
Itálie
Od 10. do 15. srpna se v severní a střední zemědělské oblasti Itálie vyskytla vlna veder. Horké teploty způsobily určité poškození silážní kukuřice, kukuřice na zrno, sóji a cukrové řepy v Po valley (hlavně východní části) a zrychlené zrání slunečnice ve středních oblastech (Marche, Toscana a Umbria). Od druhé srpnové dekády se teploty postupně vrátily k sezónním hodnotám. Dešťové srážky, které převládaly na začátku srpna a začátkem září, zmírnily účinky srpnového horka. Dálkový průzkum naznačuje průměrnou akumulaci biomasy u letních plodin, a to v severozápadních regionech (Piemonte a Lombardia, které představují asi 45% silážní kukuřice a kukuřice na zrno) a v Emilia-Romagna (55% výroby cukrové řepy). Severovýchodní regiony vykazují zpoždění ve vývoji plodin o 10 až 20 dnů a poměrně nadprůměrnou akumulaci biomasy (Veneto a Friuli Venezia Giulia - 25% produkce silážní kukuřice a kukuřice na zrno; 65% produkce sóji). Nadprůměrné úrovně biomasy jsou pozorovány v Marche (35% produkce slunečnice). Prognózy výnosu kukuřice na zrno, silážní kukuřice a sóji byly mírně revidovány směrem dolů. Prognózy pro brambory, cukrovou řepu a slunečnice zůstaly stejné.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 25. 11. 2020

  Dlouhodobé sucho v Česku je dočasně zažehnané

  Sucho, s nímž se Česká republika v posledních letech dlouhodobě potýkala, je momentálně minulostí. Srážkově nebývale bohatý říjen i celkové rozložení srážek v průběhu letošního roku zapříčinily, že v posledních dvou měsících je situace normální.
  Celý článek vycházející z dat portálu intersucho.cz k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.