Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 23.05.2022 do 20.06.2022

 

Mnohé ze zájmových zemí zaznamenaly v posledních týdnech sucho, případně nadprůměrné teploty. Ty často urychlily vývoj plodin, které byly v případě ozimých obilovin nejčastěji ve fenologické fázi kvetení či plnění zrna. Zrychlení vývoje v této fázi mohlo způsobit např. snížení počtu zrn v klase (Itálie). Jediné 2 země, kde je vývoj plodin v porovnání s historickými trendy opožděný, jsou Litva a Bělorusko. Nadprůměrné teploty s sebou mnohdy přinesly i bouřky a krupobití (např. v Německu, Slovinsku či Chorvatsku). V těchto případech je rozsah škod zatím těžko vyhodnotitelný. Obecně jsou plodiny v dobrém stavu. Prognózy výnosů převážně odpovídají pětiletým průměrům. K zachování pozitivních výnosových potenciálů by bylo zapotřebí srážkových úhrnů, které by byly v mnoha zemích potřebné pro doplnění půdní vody, a to zejména v orniční vrstvě.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 6. 2022
pro
BE
Belgie
Teploty v prvních dvou květnových dekádách byly vyšší než obvykle. Nejteplejší dny byly mezi 15. a 19. květnem, kdy se maximální teploty držely nad 25 °C. Následoval náhlý pokles teplot, které ve zbytku zájmového období nadále kolísaly kolem průměru. Srážky představovaly gradient do 30 % pod průměrem v jižní a západní části Belgie. Srážky se soustředily do období od 20. května do 8. června. Úrovně slunečního svitu byly nadprůměrné. Obecně byly teploty a radiační přebytek pro plodiny příznivé. Ve většině oblastí byl vývoj listové plochy a akumulace biomasy nadprůměrný. Srážky v druhé polovině května dorazily právě včas, aby zabránily výrazným negativním dopadům zejména na jihozápadě. Vydatnější srážky v prvním červnovém týdnu pomohly částečně obnovit zásoby vody v půdě. Vývoj plodin mírně pokročil. Hladiny půdní vody však zůstávají hluboko pod průměrem. Horké a suché podmínky, které jsou očekávané, by mohly negativně ovlivnit obilniny a brambory. Prognózy výnosů ozimých plodin a jarního ječmene byly revidovány mírně nahoru. Prognózy letních plodin jsou stále založeny na historických trendech.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE