Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 23.05.2022 do 20.06.2022

 

Mnohé ze zájmových zemí zaznamenaly v posledních týdnech sucho, případně nadprůměrné teploty. Ty často urychlily vývoj plodin, které byly v případě ozimých obilovin nejčastěji ve fenologické fázi kvetení či plnění zrna. Zrychlení vývoje v této fázi mohlo způsobit např. snížení počtu zrn v klase (Itálie). Jediné 2 země, kde je vývoj plodin v porovnání s historickými trendy opožděný, jsou Litva a Bělorusko. Nadprůměrné teploty s sebou mnohdy přinesly i bouřky a krupobití (např. v Německu, Slovinsku či Chorvatsku). V těchto případech je rozsah škod zatím těžko vyhodnotitelný. Obecně jsou plodiny v dobrém stavu. Prognózy výnosů převážně odpovídají pětiletým průměrům. K zachování pozitivních výnosových potenciálů by bylo zapotřebí srážkových úhrnů, které by byly v mnoha zemích potřebné pro doplnění půdní vody, a to zejména v orniční vrstvě.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 6. 2022
pro
HU
Maďarsko
Od začátku května panovaly v Maďarsku podmínky, které byly teplejší než obvykle. Teploty se pohybovaly o 1 až 2 °C nad průměrem. Květnové srážky byly vzácné a špatně rozložené. Ve srovnání s dlouhodobým průměrem byl deficit 50 % až 70 % (s výjimkou Nyugat Dunántúlu). V první polovině června byly v západních částech země zaznamenány významné úhrny srážek 55 až 75 mm. Ve východním Maďarsku zůstaly srážkové úhrny 20 až 30 mm pod dlouhodobým průměrem. Ozimé obiloviny jsou v současnosti ve fázi plnění zrna. V porovnání s dlouhodobým průměrem jde o mírné zpoždění. Důvodem byl suchý začátek roku. Srážky na začátku května byly pro zachování prognózy výnosů zásadní na západě země, kde analýza dálkového průzkumu ukazuje pozitivní anomálie. Na východě způsobil deficit půdní vlhkosti vodní stres, který s největší pravděpodobností snížil výnosový potenciál. Celkově byla prognóza výnosu ozimých obilovin snížena. Letní plodiny v raném vývoji těžily z nadprůměrných teplot. Jejich výboj byl zrychlený. I na ně však působilo sucho na východě. Prognóza výnosů letních plodin je nicméně zachována a odpovídá trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE