Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.03.2023 do 17.04.2023


Zájmové období proběhlo v duchu teplejšího a vlhčího počasí, než je pro tuto dobu obvyklé. Vyšší teploty mohly urychlit růst a vývoj plodin. Některé země hlásí předstih o cca dva týdny. Na konci března a začátku dubna byly na mnohých místech zaznamenány mrazové události, které však na polních plodinách nezpůsobily škody (u řepky je na hodnocení příliš brzy). Postiženy mohou být ovocné stromy, které byly ve fenologické fázi kvetení (např. meruňky). Nadprůměrné množství srážkových úhrnů zlepšilo půdní vlhkost, a to hlavně v horních vrstvách půdy. V důsledku toho jsou zásoby vody v půdě pro vývoj plodin prozatím dostačující (až na sever Itálie). Na druhou stranu se kvůli častým a mnohdy i vydatným dešťům zpozdilo setí jarních a letních plodin. Stav ozimých plodin je v současné době dobrý. Prognózy výnosů prozatím odpovídají historickým trendům, s velkou mírou nejistoty, protože je stále začátek sezóny.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 4. 2023
pro
SK
Slovensko
Březen byl celkově mírný. Průměrné teploty v poslední dekádě byly v porovnání s dlouhodobým průměrem až o 3 °C vyšší. První polovina dubna byla chladnější než obvykle s teplotními minimy pod -5 °C. Zatímco na většině území byly srážky v březnu nadprůměrné, v západním Slovensku byly srážky pod dlouhodobým průměrem. V polovině dubna se vyskytly intenzivní srážkové úhrny, které zvýšily vlhkostní půdy. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Simulace modelu potvrzují pokročilý vývoj ozimých plodin i přes studený začátek dubna. Výsev jarních plodin byl včasný a podmínky půdní vlhkosti jsou obecně vhodné pro jejich časný vývoj. Prognózy výnosů plodin odpovídají historickým trendům, ale s velkou mírou nejistoty, protože je stále začátek sezóny.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 24. 4. 2023

  Zpráva European State of the Climate report 2022

  Tým Intersucha dodal podklady do zprávy European State of the Climate report 2022, kterou zpracovává Copernicus. Tým se podílel na zpracování kapitoly výskytu sucha. 
  Více na našem Twitteru a přímo na stránkách Copernicus.

 • 17. 4. 2023

  Jarní sucho na jihu Evropy

  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka komentoval pro Horizont 24 sucho na jihu Evropy.
  Celý rozhovor ke zhlédnutí na ct24.cz ZDE (stopáž od 17:42).