Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 26.04.2022 do 23.05.2022


Po studeném a vlhkém začátku dubna bylo zaznamenáno na srážkové úhrny převážně chudé období s denními teplotami blížícími se průměru či nadprůměru. To sice mohlo na některých místech urychlit vývoj a růst polních plodin, ale také prohloubit sucho, které bylo tentokrát hlášeno na území většiny sledovaných zemí. Příznivým efektem malých srážkových úhrnů může být snad jen omezený rozvoj škůdců a chorob. Na mnohých místech se také vyskytovaly pozdní mrazy, a to hlavně v první polovině dubna v nočních hodinách. Ty však nijak výrazně plodiny neovlivnily. Výsev jarních i letních plodin je u konce nebo se konci blíží. Prognózy výnosů převážně odpovídají historickým trendům.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

30. 5. 2022
pro
BG
Bulharsko
Teploty byly v souladu se sezónními hodnotami s průměrnými denními teplotami oscilujícími ±2 °C kolem průměru. Chladnější dny byly zaznamenány až ve druhé dubnové dekádě, kdy teplotní maxima klesla na 6 °C, bez výraznějších obav o vývoj plodin. Po suchém začátku jara se v druhé dubnové dekádě vyskytlo několik dní s intenzivními srážkami, které vedly k průměrným úhrnům srážek. Od té doby je však pozorován celorepublikový deficit srážek. V první polovině května stále přetrvávalo sucho. Celkově bylo od 20. dubna zaznamenáno méně než 10 mm srážek ve srovnání s 50 mm nashromážděnými v předchozím období. Navzdory teplému počasí zůstává fenologický vývoj plodin opožděn. Nedostatek srážek vedl k podprůměrné akumulaci biomasy. Dešťové srážky jsou naléhavě potřebné k podpoře adekvátního růstu ozimých plodin, protože hladina půdní vody rychle klesá. V důsledku toho byly prognózy výnosů ozimých obilovin revidovány mírně dolů, ale zůstávají v souladu s 5letým průměrem (avšak výrazně pod loňskými úrovněmi). Vlhké podmínky kolem poloviny dubna ztížily polní operace a zpomalily setí jarních a letních plodin, která se nyní blíží ke konci. Prognózy výnosů letních plodin vycházejí z historických trendů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 3. 8. 2022

  Riziko požáru jsme viděli týden dopředu, častější je ale jinde, říká expert

  Riziko požárů v Česku roste s tím, jak kvůli klimatické změně přibývá dní s vhodným požárním počasím. „Neznamená to ale, že lesy kvůli většímu množství těchto dní hořet musí a nedá se s tím nic dělat,“ řekl Miroslav Trnka Seznam Zprávám.
  Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

 • 26. 7. 2022

  Sucho a jeho vliv na požáry

  Markéta Poděbradská z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR komentuje současný stav sucha v zasaženém území požárem ve Hřensku a jaký je výhled do budoucna co se týče sucha?
  Celý rozhovor na ČT24 ke zhlédnutí ZDE