Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2021 do 10.09.2021

 

V průběhu zájmového období, tj. od 1. srpna do 10. září, byly klimatické podmínky v Evropě velmi variabilní, a to jak v prostoru, tak i v čase. Některé země hlásí výskyt nadprůměrných teplot, nedostatek srážek, sucho a s tím spojený deficit půdní vlhkosti (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jiné země zaznamenaly bohaté srážkové úhrny a podprůměrné teploty (např. Francie, Německo, Dánsko, Litva, Bělorusko), což zapříčinilo prodloužení sklizně zimních a jarních obilovin a zpoždění výsevu řepky ozimé. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně spíše příznivé. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny na mnohých místech zotavila – mnohdy dokonce s nadprůměrným nárůstem zelené biomasy. Obsah cukru je ale – kvůli podprůměrnému záření - nižší než obvykle. Prognózy výnosu se však v různých zemích/regionech liší. 

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 9. 2021
pro
FR
Francie
Od poloviny června do první srpnové dekády převládalo deštivé počasí. Na severovýchodě země v porovnání s dlouhodobým průměrem napadlo 150% srážkových úhrnů. Poslední dvě srpnové dekády byly mnohem sušší než obvykle. V porovnání s dlouhodobým průměrem napadlo pouze 50% srážkových úhrnů. Na začátku září začalo na jihu opět pršet, zatímco na severu a východě pokračovalo sucho. Teploty zůstávaly po celé zájmové období mírné. Na národní úrovni byla kumulativní aktivní teplota nad 10 °C, tj. o 10% nižší než je dlouhodobý průměr. Tyto výše popsané povětrnostní podmínky byly příznivé pro letní plodiny, zejména pro kukuřici a slunečnice na jihozápadě země. Prognózu výnosu cukrové řepy ovlivňují kontrastní faktory s vysokým rozvojem zelené biomasy, ale také vysokým tlakem škůdců a chorob a podprůměrným zářením v hlavních produkčních oblastech (které má tendenci negativně ovlivňovat obsah cukru). Prognóza výnosu brambor je pozitivní, protože padlí regulují zemědělci. Sóje, která byla většinou zavlažována, neprospěly deštivé podmínky tolik jako jiným plodinám. Prognózy výnosů kukuřice a slunečnice jsou velmi variabilní. Pokud by byly podmínky při sklizni kukuřice příznivé, výnosové prognózy naznačují rekordní sklizeň. Pokud jde o ozimé obiloviny, výsledky průzkumu po sklizni potvrzují špatnou kvalitu zrna a poukazují na poněkud nižší výnosy, než se dříve očekávalo, kvůli podhodnocení dopadů nadprůměrných srážkových úhrnů v červnu až červenci.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).