Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2021 do 26.07.2021

 

Zájmové období bylo v porovnání s dlouhodobým průměrem podstatně teplejší. Sluneční záření bylo výrazně nadprůměrné. Teplotní anomálie přesahovaly dlouhodobý průměr o +2°C (Polsko, Rumunsko, Česká republika, Slovensko, Rakousko), o +3°C (Bělorusko) až o + 4°C (Slovinsko, Chorvatsko). Téměř ve všech sledovaných zemích byly zaznamenány po sobě jdoucí dny s maximálními teplotami nad 30°C (Polsko, Itálie, Česká republika, Slovensko, Rakousko, Litva, Slovinsko, Chorvatsko, Bělorusko). Někde byl dokonce běžný počet těchto tropických dnů překročen o 6 až 15 dnů. Červnový srážkový deficit ve spojení s vysokými teplotami vysušil ornici a zkrátil cyklus ozimých a jarních plodin. Na začátku července se situace změnila. Byly zaznamenány výrazné srážky, většinou ve formě intenzivních bouří se silným větrem a krupobitím. V důsledku toho byly zásoby půdní vlhkosti na většině míst doplněny na adekvátní úroveň. Extrémní srážky ale způsobily v mnoha zemích lokální polehnutí plodin (např. Francie, Německo, Polsko, Itálie, Litva), ovlivnily fázi plnění zrna a pravděpodobné jsou i negativní dopady na kvalitu zrna. I nadále se očekává nestabilní počasí.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2021
pro
PL
Polsko
Zájmové období bylo podstatně teplejší než průměr. Teplotní anomálie přesahovaly dlouhodobý průměr o +2°C. Po průměrné první červnové dekádě byly teploty výrazně nadprůměrné, a to až do druhé červencové dekády. V polovině června bylo pozorována krátké teplotní vlna s maximálními teplotami přesahujícími 30°C po dobu 5 po sobě jdoucích dnů. Kumulativní červnové srážky byly výrazně pod průměrem. Ve spojení s vyššími teplotami to mělo za následek rychlé vysychání ornice a výrazný deficit půdní vlhkosti, zejména ve středních a západních oblastech. Na začátku července byly zaznamenány výrazné srážky, většinou ve formě intenzivních bouří, se silným větrem a krupobitím. V důsledku toho byly zásoby půdní vlhkosti doplněny na adekvátní úroveň. Globální záření bylo výrazně nad průměrem. Horké a suché podmínky v červnu zkrátily cyklus ozimých a jarních plodin. Nebyly tedy optimální pro plnění zrna ozimé pšenice a jarních obilovin. Sklizeň ozimého ječmene začala během první červencové dekády. V současné době probíhá, přičemž první polní zprávy naznačují uspokojivé výsledky. V jižních oblastech se chystá sklizeň řepky a ozimé pšenice. Teplé a vlhké podmínky pozorované v červenci mohou podpořit rozvoj houbových chorob a zhoršit kvalitu zrna. Lokálně došlo k záplavám a škodám způsobeným intenzivními bouřkami a souvisejícími větry způsobujícími polehnutí porostu. Červencové deště dorazily včas, aby se zlepšily podmínky půdní vlhkosti před kvetením kukuřice. Červnové sucho však negativně ovlivnilo akumulaci biomasy silážní kukuřice a ohrozilo optimální výnosový potenciál. Po pomalém začátku sezóny se vývoj a akumulace biomasy cukrové řepy dohnal díky přiměřené hladině půdní vlhkosti v červenci a vysoké hladině slunečního záření. Teplé a vlhké červencové počasí však podpořilo rozvoj houbových chorob. Pole s letními plodinami byla po intenzivních bouřích lokálně poškozena. Prognózy výnosů pro letní plodiny jsou stále na stejné úrovni, zatímco prognózy výnosu u ozimé pšenice, jarního ječmene a řepky byly kvůli horkým a suchým podmínkám během fáze plnění zrna sníženy.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE