Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2021 do 25.05.2021

 

Zájmové období (od 1. dubna do 25. května) bylo v porovnání s historickými záznamy jedno z nejchladnějších, ne-li nejchladnější vůbec. Vyskytovaly se i četné noční mrazy, které mohly mít lokální vliv na plodiny. Anomálie chladného dubnového počasí zpomalila fenologický vývoj zimních plodin, který byl díky mírným zimním podmínkám pokročilý. Na mnohých místech je také hlášena nízká akumulace biomasy. V průběhu dubna a května napadly nerovnoměrné, mnohdy intenzivní srážkové úhrny, díky kterým je úroveň půdní vlhkosti uspokojivá. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Prognózy výnosů v této fázi sezóny většinou odpovídají historickým trendům. Aby byla prognóza udržena na dobré úrovni, bylo by v nadcházejících týdnech zapotřebí více srážek a přiměřených teplotních podmínek.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 5. 2021
pro
NL
Holandsko
V průběhu zájmového období převládaly podprůměrné teploty (ve většině regionů nejchladnější období od 1. dubna do 15. května od roku 1979, v severních oblastech nejchladnější od roku 1982). Pouze dva dny, 1.dubna a 9.května, byly výrazně teplejší než obvykle. Mrázové události byly v první polovině dubna běžné, od té doby vzácné a velmi mírné. Srážky byly v dubnu podprůměrné, druhá polovina dubna byla prakticky suchá. Nadprůměrné květnové srážky však vedly ke srážkovým úhrnům, které se ve většině částí blížily dlouhodobému průměru. Záření bylo průměrné. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu, ale v růstu a vývoji v důsledku podprůměrných teplot dále zaostávají. Fenologický vývoj u ozimých obilovin je zpožděn o jeden týden. Srážkové úhrny na začátku jara byly velké a požadavky na vodu pro plodiny byly nízké, obsah půdní vody je ale díky tomu v současné době ve všech regionech (i na jihu) nadprůměrný a současně s mírnými teplotními podmínkami příznivý pro růst plodin. Jarní setí bylo dokončeno v optimálním čase, ale vývoj byl pomalejší, což může mít za následek nižší výnos cukrové řepy. Tlak škůdců a chorob, který byl velmi nízký, se začal v důsledku současných mírných teplot a častých dešťových událostí od začátku května zvyšovat. Prognózy výnosů jsou na úrovni historických trendů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 24. 6. 2022

  Prezentace na konferenci Výzkum, vývoj a inovace pro řešení klimatické změny v ČR

  23. června 2022 se v Praze konala konference Výzkum, vývoj a inovace pro řešení klimatické změny v ČR pořádaná Radou vlády pro vědu a výzkum, Ministerstvem životního prostředí a Akademií věd ČR.


  Odborníci z Akademie věd ČR na konferenci představili své návrhy na opatření, která by měla snížit společenské dopady postupující globální změny klimatu, a to včetně konkrétních výzkumných projektů. Ty by do budoucna měly Česko připravit na významné výkyvy počasí od extrémních teplot přes sucho, silné bouře anebo záplavy.

  Do konference, kterou zahájily Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace a Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd, se aktivně zapojili také vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. S hlavní přednáškou prvního bloku konference, která byla věnována příčinám a projevům klimatické změny, vystoupil Miroslav Trnka. Do následující panelové diskuze se spolu s ním zapojil také Zdeněk Žalud.

  Po přednášce Anny Hubáčkové, ministryně životního prostředí, věnované dopadům klimatické změny, adaptacím a mitigaci, vystoupil v druhém bloku konference Michal V. Marek, který se věnoval roli základního výzkumu a transferu výsledků do praxe.

  V průběhu konference, na níž se role moderátora zhostil Jan Krejza z CzechGlobe, byly dále představeny výzkumné projekty a inovativní české podniky přispívající k řešení klimatické změny.

   Odkaz na záznam konference ZDE a ZDE

   

 • 22. 6. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Dobrém ránu na ČT3

  Pavel Zahradníček komentoval téma sucho a klimatickou změnu v pořadu Dobré ráno.
  Rozhovory ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (27:20, 56:02, 1:36:00)