Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.12.2020 do 08.03.2021

 

Zájmové období od 1. prosince 2020 do 8. března 2021 bylo charakteristické mírnými povětrnostními podmínkami s průměrnými teplotami vzduchu, které překračovaly dlouhodobý průměr o 1°C až 4°C. K nadprůměrným teplotním sumám přispěly hlavně mírné teploty na konci února. Mírnou zimu přerušily dvě vlny chladného počasí, které se objevily v lednu a v únoru. Během druhé lednové dekády a v polovině února teploty lokálně klesaly až na -20 ⁰C. Na většině území předcházelo chladnému období sněžení, které zajišťovalo dostatečnou sněhovou pokrývku a zabraňovalo vážnému poškození plodin. Následné tání v důsledku výrazného oteplení pomohlo obnovit půdní vlhkost. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Pomalu začínají jarní práce.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 3. 2021
pro
PL
Polsko
V prosinec a první lednové dekádě byly v porovnání s dlouhodobým průměrem naměřeny vyšší teploty. Během druhé lednové dekády se počasí změnilo a zemi zasáhla první chladná vlna. Lokálně teploty klesly až na -20 ⁰C. Po krátkém oteplení pak přetrvávaly do poloviny února v porovnání s průměrem výrazně chladnější teploty (s teplotními minimy pod -10 ° C). Poslední únorová dekáda byla mimořádně teplá s teplotními maximy přesahujícími 20 ⁰C. Na většině území předcházelo chladnému lednovému a únorovému období sněžení, které zajišťovalo dostatečnou sněhovou pokrývku a zabraňovalo vážnému poškození rostlin. Kumulativní srážky byly během zájmového období průměrné, s výjimkou severovýchodních a východních oblastí, kde byly výrazně nadprůměrné, což vedlo k doplnění odpovídající úrovně vlhkosti půdy v celé zemi. Ozimé plodiny mají dobré podmínky. Teplý a vlhký podzim však zvýšil tlak plísňových chorob.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).