Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.12.2020 do 08.03.2021

 

Zájmové období od 1. prosince 2020 do 8. března 2021 bylo charakteristické mírnými povětrnostními podmínkami s průměrnými teplotami vzduchu, které překračovaly dlouhodobý průměr o 1°C až 4°C. K nadprůměrným teplotním sumám přispěly hlavně mírné teploty na konci února. Mírnou zimu přerušily dvě vlny chladného počasí, které se objevily v lednu a v únoru. Během druhé lednové dekády a v polovině února teploty lokálně klesaly až na -20 ⁰C. Na většině území předcházelo chladnému období sněžení, které zajišťovalo dostatečnou sněhovou pokrývku a zabraňovalo vážnému poškození plodin. Následné tání v důsledku výrazného oteplení pomohlo obnovit půdní vlhkost. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Pomalu začínají jarní práce.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 3. 2021
pro
RO
Rumunsko
Rumunsko zažilo teplou zimu. V průměru se teploty pohybovaly mezi 2°C až 4°C nad dlouhodobým průměrem. Mírnou zimu přerušilo chladné počasí, které se objevilo v polovině ledna a v polovině února. Minimální zaznamenané teploty během těchto období zůstaly nad -15°C, s výjimkou Nord-Est, kde teploty klesly pod tuto hranici. Se srážkami kumulovanými nad 150 mm (regionálně nad 250 mm) byla zima vlhčí než obvykle na jihu, jihozápadě a severozápadě země, zatímco ve střední a severovýchodní části země byly normální nebo jen o něco vlhčí podmínky než obvykle s kumulací menší než 100 mm. Přestože byla zima jako celek v jižním Rumunsku vlhčí než obvykle, únor byl v jižním Rumunsku podstatně sušší než obvykle. V kombinaci s vyššími teplotami na konci února tyto podmínky začaly snižovat vlhkost v horní vrstvě půdy. Druhá únorová vlna chladného počasí mohla způsobit lokální poškození zimních obilovin, zejména ve středním a severním Rumunsku. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Obsah půdní vody je v současné době příznivý.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).