Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

 

Graf vývoja intenzity sucha za posledných 12 týždňov v profile 0–100 cm. V grafe sú zobrazené všetky stupne intenzity sucha a ich priestorové pokrytie v % na celom území Slovenska.

PREDPOVEĎ INTENZITY SUCHA A RELATÍVNEHO NASÝTENIA NA 10 DNÍ

Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 21.5. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 14.5. do nedele 21.5. ráno)

 

Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je na takmer celom území Slovenska vyššie ako 70 %. Lokálne na Zemplíne je najnižšie nasýtenie 40-50 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je najnižšie nasýtenie 30-40 % ojedinele na Podunajskej nížine a lokálne aj na juhu stredného a východného Slovenska. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je lokálne na Podunajskej nížine a Zemplíne nasýtenie v intervale 40-50 %. Na väčšine územia sú hodnoty vyššie ako 60 %.

Podľa máp intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je aktuálne celé územie Slovenska bez rizika sucha. Začínajúce sucho je len lokálne na západnom Slovensku.

Deficit pôdnej vlahy je -5 až -20 mm lokálne len na Orave a severovýchode Slovenska. Na väčšine územia prevažuje nadbytok vlahy, najviac +40 až +60 mm. V hlbšej vrstve je deficit vlahy do -20 mm ešte aj na západnom Slovensku.

Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Týždeň od 15.5. do 21.5.2023 bol veľmi vlhký na celom území Slovenska. Najviac zrážok spadlo na juhozápade Slovenska od 60 do 70 mm. Úhrny zrážok 50-60 mm boli aj na Pohroní a Horehroní. Najmenej zrážok spadlo na Dolnom Zemplíne a Honte, lokálne 10-12 mm. Prvých päť dní v týždni bolo chladných a prevažne zamračených. Výrazne oteplenie nastalo počas víkendu, keď na juhu Slovenska bola maximálna teplota až 29 °C. Najnižšia teplota vzduchu bola v piatok 2 °C na Zamagurí. Najvyššiu týždennú sumu dosiahol výpar v Košiciach 23 mm a Nitre 22 mm. Najnižší výpar bol v Gánovciach, len okolo 15 mm. V percentách normálu 1981 - 2010 bol výpar od 67 % v Gánovciach do 92 % v Medzilaborciach.

 

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 15. 6. 2024

  Nastaly ideální podmínky pro boj se suchem

  Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z CzechGlobe je právě teď chvíle, kdy by zemědělci měli zkoušet zavádět opatření, která by měla zabraňovat vážným dopadům sucha v budoucnu. To zahrnuje pěstování meziplodin, zlepšování zásoby organické hmoty v půdě, zlepšování půdních vlastností nebo změny v osevním postupu. Zatím se to však neděje. „V roce, kdy není sucho a kdy bychom proti němu měli přijímat opatření a budovat vodní rezervy, k tomu není motivace. Protože vody je dost,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Celý článek k přečtení ZDE

 • 13. 6. 2024

  Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

  Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
  Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE